İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

KARMA SERGİ

KARMA SERGİ
ZON

Nisan 3, 2018-Nisan 26, 2018

ZON

“ZON SİSTEMDEN SİSTEM ZONLARINA YOLCULUK”

Ansel Adams’ın geliştirdiği “Zon Sistem” ile ürettiği büyüleyici Batı Amerika manzaraları gündemimizde yok artık. Çünkü dijital çağda doğup büyümüş 21. yy.ın genç megapol sanatçılarının yaşayıp deneyimlediği şeyler bambaşka. Çünkü onların hayatında “Büyük Kanyon’lar “Ölüm Vadileri” yok. Belki de en önemlisi onların hayatında gece parlayan yıldızlar ve onlara bakılarak kurulan hayaller yok. Birer yığıntıya dönüşmüş yüksek binalar ve kentin kaosu arasında sıkışıp kalmış hikâye anlatıcılarının yaşamlarındaki gri tonlar ancak betonun tonları ile sınırlı. Aslında yaşadıkları kent hiçbir zaman kusursuz olmamıştı ve insanın doğa ile kurduğu ilişkinin sürekli değişimi ile kent sürekli bir çatışma alanıydı.

Bir diğer açıdan, keskin ideolojik ayrımlarla bölünmeye, dışlanmaya çalışılan toplumun bireyleri ve bu serginin genç sanatçıları, ötekileştirilen insanlar olarak belli bölgelere itilmiş ve ancak oralarda nefes alıp yaşayabilir olmuşlardır. Bu süreçte, kimisi kendi içine dönüp “Akışta olma hali” ile kendine bir haz ve tatmin alanı yaratmaya çalışırken, kimisi de zaten çoktandır tekinsiz alan olan surların içindeki diğer ötekilerin yaşadığı hazzı deneyimlemeye, anlamaya çalışır. Kimisi bir flanör olarak kenti gezer ve görünmeyen öteki kişiliklerin kent duvarlarındaki dışavurumları ve bıraktıkları izler yolu ile kenti anlamaya, çözümlemeye çalışır.

Bunun yanısıra, küresel sermaye ve aktörlerinin yönettiği rantlar dünyasında, kentsel dönüşüm olguları ile hayatımıza sokulmuş paravanların asıl kimi koruduğu, amacı ve işlevi dışında özerk bölgeler yaratıp saklama, gizleme gibi işlevler de üstlenip üstlenmediği merak konusuyken, küresel enerji hatlarını yönetip kentleri birbirinden ayırt edilemez yok yerlere dönüştürmesi sanatçıların inceleme konularıdır.

Bütün bu olanların, bölünerek zonlara ayrışmanın nedenlerini sorgularken, geçmiş deneyimlerin dersini çıkarma girişimine soyunan sonuncu özne ise temsil meselesine odaklanır ve elindeki mekanik araç ile temsilin sonsuz döngüsü içinde “0” noktasına ulaşmaya çalışır.

Yusuf Murat Şen

KARMA SERGİ

BERKAY YAHYA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nden 2015 yılında mezun olmuş, yine aynı yıl yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Kendi tarifi ile sanatı, soruların cevapların veya bunların zeminlerini oluşturan duyguların aktarım yolu olarak görmektedir. Bu yolu kullanırken de aktarımı mümkün kılan tekniğe yönelmeyi hem gerekli hem de geliştirici bulmaktadır.

“...Bunun parçası olduğun için teşekkürler!” ile Plato Sanat Küçük Tatlı Yalanlar, Müze Evliyagil Ev, Mamut Art Project, Toz Kirli sergilerinde yer almıştır. Gezi sürecinde arada kaldığı zamanlarda yakalamaya çalıştığı fotoğraflarla oluşturduğu “Taş” fotokitap projesi ile İstanbul Fotokitap Festivaline ve FUAM Maket Kitap Yarışması’na seçilmiş ve bu çalışması ile Coğrafya temalı Onur Haftası 2017 sergisinde bir yerleştirme gerçekleştirmiştir. Video yerleştirme olan “OCD” ile Odadan Odaya sergisinde, fotoğraf yerleştirme “Yokoluş” ile Ütopya Tüyap Artist Fair-Dijital Obsküra’da, son olarak yine fotoğraf yerleştirme olan “Ayraç” ile Zon sergisi kapsamında İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde sergileme yapmıştır.

BURHAN ÜÇKARDEŞ

1992 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan
Üniversitesi Fotoğraf Bölümü mezunu.
Sergiler
2017, BASE - @Galata Rum Okulu
2017, Studio Vortex - @Voies Off, Arles
2017, Mezuniyet - @MSGSÜ
2017, ‘Aralık I & II’ - @İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali
2016, ‘Aralık II’ - @TOZ / Artist Run Space
2016, Umulmadık Topraklar - @26. İstanbul Sanat Fuarı
2016, Cyanotype İzlenimleri - @İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali
2016, Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar - @Galeri5
2015, Dijital Obskura - @25. İstanbul Sanat Fuarı
2015, Mamut Art Project - @Maçka Küçükçiftlik Park
2015, Playground, public space in Rotterdam
2014, Element of Surprise - @NEST, The Hague

CAN GÖRKEM HALICIOĞLU

1989 yılında Muşta doğdu. Çocukluğunu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı kültürlerle iç içe geçirdi. 2008-2010 yılları arasında işçi ve emek odaklı sosyal belgesel ve portre fotoğrafları üretti. 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf bölümündeki eğitimine başladı. Çalışmalarında ağırlıklı olarak içinde bulunduğu toplumun alt kültürlerini odağına alan sanatçı, kentte ve kırsalda yaşamı gözlemleyerek hikayeler üretmeye devam ediyor. Hikayeleri birçok karma sergide, festivalde, basılı ve dijital yayında yer aldı. Katıldığı sergiler ve yayınlar arasında San Francisco da düzenlenen Baykuşun Gezisi adlı karma sergi, 2014 yılında birincisi düzenlenen İstanbul Fotoğraf Festivali, İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali ve CallingMag yer alıyor. Görkem Halıcıoğlu, MSGSÜ Fotoğraf Anasanat Dalı yüksek lisans öğrencisi olarak eğitimine, Eyüboğlu Kolejinde minik fotoğrafçıları eğitmeye ve yeni hikayeler üretmeye devam ediyor.

EMRE KAPÇAK

1985, Ankara doğumlu.
Eğitim
MSGSÜ, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf
Sergiler
2006, AFSAD , Çocuklar İçin, Karma Sergi

2006, BUSAD , Çocuklar İçin, Karma Sergi

2008, İFSAK, Bekleyiş, Karma Sergi

2010, Marmara Üniversitesi, Fotoğrafını Alda Gel, Karma Sergi
2015, Tophane-i Amire, Odadan Odaya, Karma
2015, TÜYAP Uluslar Arası Sanat Fuarı, Karma
2016, Tophane-I Amire, İlk Fotoğraf Kitabının İzinde: Cynotype İzlenimleri, Karma Sergi
2016, TÜYAP Uluslar Arası Sanat Fuarı, İlk Fotoğraf Kitabının İzinde: Cynotype İzlenimleri, Karma Sergi

EREN ERYOL

1990 Adana doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotoğraf Bölümü mezunudur. Fotoğraf öyküsünün başladığı “İğne Deliğinden Sızan Işık” adlı proje ile birçok sergi, gösteri, workshop ve söyleşide yer aldı. İstanbul Modern’de ’33 Genç Fotoğrafçıdan İğne Deliği Fotoğrafları’ adlı sergide yer aldı ve yine İstanbul Modern’de “İğne Deliği Atölyesi”nde eğitmenlik yaptı. Sabancı Vakfı’nın düzenlediği 7. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda da “Eğitim Reformu Girişimi”

kapsamında çeşitli şehirlerde fotoğraf atölyeleri yaptı. Kolektif yönetmenliğinde bulunduğu 2012 yapımı ‘Nefes Olmayınca’ adlı orta metraj ve 2013 yapımı ‘Karık’ adlı uzun metraj belgesel filmlerinin birçok ilde gösterimi yapıldı. Son dönem ürettiği ‘Boğmarakımız’ adlı proje (fotoğraf serisi ve video/belgesel) ‘Photocitizens’ kapsamında Fransa, İspanya, İngiltere, Macaristan vd. ülkelerde sergilendi. 2017 itibariyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniverstesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans programına devam etmekle birlikte üretimlerini sürdürmektedir.

MERVE SEÇKİN

1987 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. 2013 yılında “Kayıt”, Mixer Gallery’deki bir grup sergisinde yer aldı. 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’ne katıldı. Rotary Sanat’ın “Sahiplenilmeyen Nesne” (sahip olunmayan nesne) adlı çalışmada dereceye girdi. 2015 yılında, “Untitled” adlı dizisi, Almanya’nın Hant dergisinde yayınlandı. 2016 yılında Fuam tarafından düzenlenen Matthieu ve Remi’nin fotoğraf kitabı çalışmasına katıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde hala yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

NAZLI TUHERA MORAL

Mimar Sanan Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünden dereceyle mezun olan Moral, okulunda yüksek lisans programına devam etmektedir.Şu an İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.
Katıldığı Bazı Sergiler
YTÜ Sanat Tasarım Fakültesi ’Atölye Doğaçlama’ 2012
MÜGSF Sergi ‘ Senin Rengin Ne? ‘ 2013
Barbaros Meydanı, Sergileme ‘İstanbul Fotoğraf Festivali ‘ 2014
Pera Müzesi ‘ Bring Your Own Beamer ‘ 2015
Tophane-i Amire , Sergi ‘Odadan Odaya‘ 2015
SVAF ‘Shumen Video Art Festival ‘ 2015
Gallery Synthesis ‘ Destroy! Neglect! Aggrandize! ‘ Sofya , 2015
FotoIstanbul ‘ Tek Kanal Dijital Video Gösterim, 2015
Photobook MasterClass,’ Marcus Schaden & Frederic Lezmi ‘ FUAM , 2016
Istanbul Photobook Festival ‘On the Otherside’ 2016
Istanbul Photobook Festival ‘Hakkımda Kısa Bir Hikaye’ 2016
TUYAP Artist 2016 ‘ On the Otherside ‘ 2016
FotoIstanbul ‘ On the Otherside ‘ 2016
Paris Photo Festival ‘ Policopies ‘, Paris, 2016
The Photography Festival ‘ Les Rencontres d’Arles ‘ Cosmos Arles Books ‘ 2016
Bursa Fotoğraf Festivali, 2016
Photocitizens International Photography Festival ‘ 2016

SEVİNJ YUSİFOVA

Sevinj Yusifova 1993 yılında İstanbulda doğdu. 2015 yılında Studio Vortex’in düzenlediği, Antoine d’Agata’nın mentörlüğünde Fransa’nın Arles şehrinde gerçekleşen iki haftalık atölyeye katılmak üzere seçildi. Aynı sene Rafal Milach ve Ania Nalecka’nın Fotoğraf Kitabı atölyesine katıldı. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Şimdi aynı bölümde yüksek lisans öğrencisidir.
Sergiler;
2018 ZON, İstanbul Fotoğraf Galerisi, Karma Sergi
2017 Artist 27. International Art Fair, FAIL Yayınları Fotozinleri
2017 Tek Günlük Sergi: 16 Sanatçı - 16 Fotozin, FAİL Yayınları
2017 International Meetings of Photography, “Reflex” Exhibition, Plovdiv/Bulgaria
2016 Artist, 26. International Art Fair, FUAM Fotoğraf Kitabı Sergisi
2016 Contemporary Istanbul, TOZ Artist Run Space, Karma Sergi
2016 TOZ Artist Run Space, Kirli, Karma Sergi
2016 Tophane-i Amire, Cyanotype İzlenimleri, Karma Sergi
2015 Artist, 25. International Art Fair, Karma Sergi
2015 Tophane-i Amire, Odadan Odaya, Karma Sergi
2015 Les Recontres d’Arles, Voies Off Festival, Arles/France