İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

KARMA SERGİ

KARMA SERGİ
ZAGREB FOTOĞRAF BEŞLİSİ

Şub. 1, 2017-Şub. 25, 2017

ZAGREB FOTOĞRAF BEŞLİSİ

Krešimir Kopčić, Ksenija Španec, Max Juhasz, Neda Rački, Tomislav Hajek adlı Zagreb’li beş fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan “Zagreb Photographic Quintet” adı fotoğraf sergisi 1 Şubat 2015 tarihinde İstanbul Fotoğraf Galerisinde açılıyor.

Sanatçıların fotoğrafik anlayışı klasik anlamda siyah beyaz fotoğraf disiplinine dayanıyor. Balkanlar ve Doğu Bloğu sanatçılarının duyarlı yaklaşımına has eserler salt fotografik anlatımdan öte izleyiciyi kendi yolculuğuna çıkaracak güçlü bir estetik yapıya sahip.

Ksenija Španec ; ilk ilgi noktası çiçek ve bitki fotoğrafçılığı olmak üzere, çeşitli konularda fotoğraflar üretti. Analog kameralar kullanan Hırvat fotoğrafçılardan oluşan bir grup olan Kadar 36 üyesidir. Ksenija, eserlerini doğduğu yer olan Zagreb'de, ABD ve İtalya'da sergiledi.

Krešimir Kopčić; Sekiz yıldır işi nedeniyle Helsinki'de yaşıyor, ve bu şehirde ayak basmadığı çok az yer var. Leica kamerasıile yaptığı bu sonsuz yürüyüşler ile
şehrin gizi cevherlerini keşfetmeyi öğreniyor ve bu çalışmaların sonucunda büyük fotoğraf serileri üretiyor.

Max Juhasz; 1991 yılında Hırvatistan'daki savaş sırasında fotoğraf çekmeye başladı. Yapıtlarında basit film kameraları kullanıyor. Fotoğrafik kolektif 'KADAR 36'nın kurucu üyesi ve Hırvat Görsel Sanatçılar Derneği (HDLU) üyesidir. Hırvatistan'ın Zagreb kentinde yaşıyor ve çalışıyor.

Neda Rački; Zagreb Fotoclub üyesidir. 2007 yılından beri fotoğrafçılık alanında aktif olarak ilgilenmektedir. 50'den fazla ülkede 116 ödül ve 3 Grand Prix kazandı ve Hırvat ulusal fotoğraf ödülü "Tošo Dabac" a (2013) layik görüldü. Zagreb ve Rijeka'da yedi kişisel sergi açtı, yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katıldı. İşlediği konularda ana motif insan, şehir ve sessizliktir.Neda Rački, EFIAP/g (Excellence Internationale de l' Art Photographique, gold) ödülüne layık görülmüştür..

Tomislav Hajek; Zengin deneyime sahip bir fotoğraf tutkunu.18 yaşındayken fotoğrafçılığa ilgi duymaya başladı. Okul yıllarında fotoğraf muhabiri olarak çalıştı. Son 35 yıldır Zagrep'de yaşıyor ve çalışıyor. Sokak fotoğrafçılığı, portre ve nü fotoğrafları çekmektedir.. Sergilenen tüm fotoğraflar film kullanan analog kameralar ile çekilmiştir.

KARMA SERGİ

Tomislav Hajek

Tomislav Hajek zengin deneyime sahip bir fotoğraf tutkunu. 13/9/1951 de doğdu ve 18 yaşındayken fotoğrafçılığa ilgi duymaya başladı. Okul yıllarında fotoğraf muhabiri olarak çalıştı. Son 35 yıldır Zagrep'de yaşıyor ve çalışıyor; fotoğraf sanatı her zaman en büyük tutkusu ve hobisi olmuştur. Sokak fotoğrafçılığı, portre ve nü fotoğrafları çekmektedir.. Sergilenen tüm fotoğraflar film kullanan analog kamera ile çekilmiştir. Kendisi analog fotoğrafçılığı dijital fotoğrafçılığa tercih eden fotoğrafçılık anlayışına ait olduğunu söylemektedir.

Neda Rački

1949'da doğdu.ekonomi bölümünden mezun oldu. Zagreb Fotoclub üyesidir. olan Ekonomi bölümünden mezun oldu. 2007 yılından beri fotoğrafçılık alanında aktif olarak ilgilenmektedir. 50'den fazla ülkede ulusal ve uluslararası yarışmalarda ve fotoğraf sergilerinde başarı göstermiştir. Fotoğrafları ile 116 ödül ve 3 Grand Prix kazandı ve Hırvat ulusal fotoğraf ödülü "Tošo Dabac" a (2013) layik görüldü. Zagreb ve Rijeka'da yedi kişisel sergi açtı, yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katıldı. Dijital bir kamera kullanmasına rağmen, fotoğrafik anlayışı klasik anlamda siyah beyaz fotoğraf disiplinine dayanmaktadır. İşlediği konularda ana motif insan, şehir ve sessizliktir.
Bazen günlük yaşamın stresinden ve sokak fotoğrafçılığından uzaklaşarak hayal gücü ile uçmasını ve gerçeği kurgu birlikte değerlendirmesini sağlayan deneysel fotoğrafçılık alanında da eserler üretmektedir.
Neda Rački, EFIAP/g (Excellence Internationale de l' Art Photographique, gold) ödülüne layık görülmüştür..

Max Juhasz

Max Juhasz 1967'de Vukovar'da dünyaya geldi. 1991 yılında Hırvatistan'daki savaş sırasında fotoğraf çekmeye başladı. Yapıtlarında basit film kameraları kullanıyor. Fotoğrafik kolektif 'KADAR 36'nın kurucu üyesi ve Hırvat Görsel Sanatçılar Derneği (HDLU) üyesidir. Hırvatistan'ın Zagreb kentinde yaşıyor ve çalışıyor.

Ksenija Španec

Ksenija Španec 1966'da Zagreb, Hırvatistan'da dünyaya geldi. Fotoğraf hayatını yaşamının ileri safhalarında keşfetmeye başladı; İlk dönemlerde kullandığı dijital kamerasını bir süre sonra terkederek film kullanan analog kameralarla fotoğraf serüvenine devam etti.
İlk ilgi noktası çiçek ve bitki fotoğrafçılığı olmak üzere, çeşitli konularda fotoğraflar üretti. Fotoğrafçılığı kendi kendine öğrenip ilerletmiştir. Analog kameralar kullanan Hırvat fotoğrafçılardan oluşan bir grup olan Kadar 36 üyesidir.
Ksenija, eserlerini doğduğu yer olan Zagreb'de, ABD ve İtalya'da sergiledi.

Krešimir Kopčić

Sekiz yıldır işim nedeniyle Helsinki'de yaşıyorum, ve bu şehirde ayak basmadığım çok az yer var. İçinde siyah beyaz filml takılmış Leica kameram ile yaptığım bu sonsuz yürüyüşler bu şehre adanmış büyük fotoğraf serileriyle sonuçlandı. Helsinki kendine has baştan çıkarıcıyönleri olan bir şehirdir ve ben zamanla onun gizi cevherlerini keşfetmeyi öğrendim. Yöre halkının sıklıkla sorduğu soru fotoğrafların nerede çekildiği idi ve bu motiflerin her daim orada bulunduğuna inanamıyorlardı.

KREŠIMIR KOPČIĆ, Mesleki olarak diplomat,tutkusal olarak fotoğrafçı.

SERGİLER:

2016. "Shortcuts" - Aalto, Helsinki

2013. "Odlučujući trenutak" – Kadar 36, Zagreb

2011. "U prolazu" – Pod starim krovovima, Zagreb; "Leica Shooters Finland" – Rajala/Leica store, Helsinki

2010. "By the way" – No.9 bar and gallery, Helsinki

2009. "By the way" - 591 Photography Exhibition (www.591photography.com); "Portraits" - 591 Summer Exhibition 09" (www.591photography.com); "Finland Through Foreign Eyes" - 4 photos, Kameraseura gallery, Helsinki

2008. "Tales from the main street" - 20 photos, EP Kamera Store and Gallery, Helsinki; "8th Malmö International Exhibition of Photographic Art 2008" - 2 photos, Malmo

2006. "Light and Colour" competition - 4 photos series, Rijeka; "Tales from the main street" - 22 photos, Zagreb

AWARDS: 8th Malmö International Exhibition of Photographic Art 2008 - FIAP Gold Medal; Light and Colour competition 2006.; INA, Zagreb; First prize (four photohraphs series)

OTHER: Schwarzweiss Magazin, Germany - portfolio published, January 2009.; Rovinj Photodays 2011 - "The eye" commended in the Architecture category

Check my work at kresimirkopcic.zenfolio.com

For other inquiries please write at kopkre@gmail.com