İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

MAHZEN PHOTOS

MAHZEN PHOTOS
ŞEHİR GÜNLÜKLERİ

Nisan 16, 2016-Mayıs 21, 2016

ŞEHİR GÜNLÜKLERİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi olarak, birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş genç arkadaşları destekliyoruz. Bu amaçla 2013 yılında kurulan Mahzen Photos’un Şehir Günlükleri adlı fotoğraf sergisini 16 Nisan – 14 Mayıs tarihleri arasında galerimizde sergilemekteyiz. Fotoğrafçılar Cennet Kuşca, Erdem Varol, Onur Gökkuş, Onur Korkmaz, Serkan Çolak ve Sinan Kılıç, her biri kendi şehir günlüklerini seri fotoğraflarla oluşturdular.

Serkan Çolak, bir okulu, ögrencileri ve yaşamları birbirinden ayırmak için örülen beton sınırı konu alıyor “Duvar” adlı çalışmasında. Şehir rüyalarını, kendinize karşı dürüst olursanız, fotoğrafınız gerçek olur düşüncesi ile özetliyor Onur Gökkuş. Cennet Kuşca “İç Ses” adını verdiği seride, doğduğu şehre görsel bir yolculuk yapıyor. Attığı her adım onu denizle buluşturuyor. Mesafeler; tek bedene, kısıtlı zamana, sınırları olan bir mekana sıkışıp kalmanın yarattığı huzursuzluk ve varlığından huzur duyduğum canavarlara dair biriktirdiğim hikayelerimdir diyor Erdem Varol. Şehir ve yaşam mottosu fotoğrafları ile Sinan Kılıç; görünen ya da görünmeyen bir çokluktur diye tanımladığı kentin sesi olmaya çalışıyor. Onur Korkmaz, son tüketim tarihi geçmiş bir kentti, tarihi geçmiş bir filmle ve biraz da günübirlik hikayelerle inşa ediyor “Leke” adını verdiği çalışmasını.

MAHZEN PHOTOS

Mahzen Photos, 2013 yılında, belgesel fotoğraf alanında üretimlerini ortaklaştırma, birlikte üretme ve dayanışma fikriyle bir araya gelen fotoğrafçılar tarafından kuruldu. Zamana tanıklık etme ve toplumsal bilincin oluşması açısından, fotoğrafın önemli bir güce sahip olduğu düşüncesiyle, belgesel alanında üretim yapan kolektif bir fotoğraf oluşumudur. Mahzen Photos fotoğrafçıları kolektif oluşumlarını: “Gerçeklik algısının, hakim sınıflar tarafından üretilip toplumsal alt sınıflar içinse esas anlamının hiçleştirildiği bir sistemde, buna paralel olarak yaşamı estetize etmek üzerine kurulmuş bir fotoğraf mecrasında ’sanatçı, statü ,etiket’ kavramlarıyla ilişki kurmadan, bağımsız, gerçeğe tanıklık eden, hayatı ve toplumsal yaşamı anlama ve anlatma pratiği olarak‘’ değerlendiriyorlar.

Serkan Colak
2004 yılından bu yana fotoğraf üretmektedir. Ulusal ve uluslararası alanlarda pek çok sergiye katıldı ve önemli fotoğraf organizasyonlarında yer aldı.Fotoğrafı, bir ifade biçimi ve yaşanılan zamana tanıklık olarak algıladı. Başlarda bu algı, daha çok içsel bir tutumken zamanla toplumsal ve belgesel bir anlam kazanmaya başladı.Kültürel ve etnik kimlikler,insan hakları,kentsel dönüşüm,eğitim sistemi gibi konularda çalışmalar yapmaktadır.
2010 yılından bu yana Sinan Kılıç’la birlikte “Kadifekale ve Kentsel Dönüşüm”, “Reş” , “Aquadis” ve ''Suriye'den Sonra''projelerini hazırladı.
MahzenPhotos kolektifi kurucularındandır.
Halen bireysel ve kolektif çalışmalarına devam etmekte ve çocuklarla, birlikte üretme/dayanışma temalarına dayalı atölyeler düzenlemektedir.

Sinan KILIÇ

Üniversite yıllarında fotoğrafı, toplumsal belgesel boyutuyla tanıdı. 2008 yılından itibaren fotoğraf, kendisi için süreklilik kazanarak bir düşünüş biçimi ve anlatım biçimi olmaya başladı. Mahzen Photos kurucularından.
Zamana tanıklık etme ve toplumsal bilincin oluşması açısından fotoğrafın önemli bir güce sahip olduğu düşüncesiyle, belgesel alanında fotoğraf üretiyor.

ONUR GÖKKUŞ

1982 yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğan Onur Gökkuş, babasının ressam olmasından dolayı Görsel Sanatlar’dan ilk olarak resim ile tanıştı. Bu alanda, özellikle perspektif ve yansımalar üzerine çalışmalar yaptı ve çeşitli ödüller kazandı. 2002 yılında aldığı filmli bir makinayla ilk fotoğraflarını çekti ve bununla beraber fotoğraf tutkusu haline geldi. Bir dönem Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Foto Muhabirliği yaptıktan sonra bazı Kültür-Sanat Merkezlerinde fotoğraf eğitimi verdi. Son olarak ‘Özgür Gezi’ adlı Gezi Parkı fotoğraflarından oluşan karma sergiye katıldı. 2013 yılında arkadaşlarıyla beraber Mahzen Photos Kolektifini kurdular. Fotoğraf çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

CENNET KUŞCA

22 Aralık 1991’de Mersin’de doğan Cennet Kuşca, 2009-2014 yılları arasında Uludağ Üniversitesinde matematik eğitimi almıstır. 2010 yılında fotoğrafla tanışmış 2012 yılında belgesel anlamda fotoğraf üretmeye başlamıştır. Toplumsal tanıklığa Mahzen Photos kolektifi ile Mersin’da devam etmektedir

ERDEM VAROL

1988 İstanbul doğumlu olan Erdem VAROL, üniversite yıllarında bir anlatma biçimi olarak fotoğrafı yeniden keşfetti. 2013 yılında, üretimlerini ortaklaştırma ve dayanışma fikriyle bir araya gelen arkadaşlarıyla beraber Mahzen Photos kolektifini kurdu. Bireysel ve kolektif çalışmalarını sürdürmektedir.

ONUR KORKMAZ

1988'de İstanbul'da doğdu,
2006'da ilk fotoğrafını çekti,
2013'te arkadaşlarıyla beraber Mahzen Photos kolektifini kurdu.
Bugün de fotoğraf çekmeye devam ediyor.