İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

H-ART COLLECTIVE

H-ART COLLECTIVE
"MOBILE"

Kas. 14, 2015-Ara. 16, 2015

"MOBILE"

Fotoğraf çeken mobil cihazlar birincil kullanım alanı dışında; alternatif sanatsal üretim biçimlerinin en son halkası olarak kabul görmüş, yeterliliğini ispatlamış, yeni çağın görsel kültürünün önemli parçalarından biri olmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına almış bu yeni akımı temsil eden sergide sanatçıların kentsel yaşam temalı fotoğraflarını göreceğiz.

H-art Collective sokak fotoğrafçılığı alanında mobil araçlarla üretim yapan kollektif bir fotoğraf oluşumdur. 2014 yılında, bu alanda birlikte üretme, dayanışma ve ortak projeler oluşturma amacıyla bir araya gelen Sevil Alkan ve Emrullah Eyvallah tarafından kurulmuş kısa zamanda İlknur Can ile Hakan Çınar dahil olmuştur.

Sokakta fotoğraf çekilmesinin mobil araçlarla icra edilmesi, fotoğraftaki zaman ve mekan öğelerini değiştirmiş, fotoğrafın daha da zenginleşmesini sağlamıştır. H-art Collective, bu alanda icra edilecek özgün çalışmaların ve deneysel yaklaşımların peşindedir. Kollektif, yeni fotoğrafçılarla büyümeyi hedefleyerek, mobil sokak fotoğrafçılığı alanında yenilikçi çalışmalara imza atmayı ve bu deneyimleri diğer fotoğrafçılarla paylaşmayı amaçlamaktadır.

Sergi Hahnemühle'nin kağıt sponsorluğunda basılmıştır.

H-ART COLLECTIVE

Sevil Alkan

1979 yılında doğan Sevil Alkan fotoğraf çekmeye 2013 yılında bir mobil aygıtla başlamış, şu anda ise Mobil Sokak ve Belgesel Fotoğraf alanında çalışmalarına devam etmektedir. 2014 yılında diğer fotoğrafçılarla birlikte Mobil Sokak Fotoğraf Kolektifi H-art Collective’i kurmuştur.

İlknur Can

1978 doğumlu İlknur Can seyahat etmeyi çok sevdiğinden , gördüğü ve tanıklık ettiği hikayeler ile fotoğrafa başlamıştır. Fotoğraf tutkusu, 2 yıl önce iphoneography akımından etkilenerek başladığı mobil fotoğrafcılık ile devam etmektedir. 2014 yılında H-art Collective’e dahil olmuş ve çalışmalarına devam etmektedir.

Hakan Çınar

Hakan Çınar Dünya'da yaşıyor. Seyir defterine yaşamının tanıklıklarını kaydediyor. Bir bakmışsınız sokakta sizinle de karşılaşabilir. Kalabalık kentlerin ara sokaklarını ve yüzü denize dönük yaşamayı seviyor.

Emrullah Eyvallah

1984 istanbul doğumluyum. 3 senedir mobil fotoğraflar üretiyorum.