İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

Karma Sergi

Karma Sergi
LOMOGRAFİK DOKUNUŞLAR

Eki. 15, 2015-Kas. 10, 2015

LOMOGRAFİK DOKUNUŞLAR

Cesur, Yaratıcı, Özgür!

“Lomografik Dokunuşlar” fotoğraf sergisi 15 Ekim tarihinde İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde açılıyor.
Lomography Türkiye işbirliği ile düzenlenen 15 Ekim - 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek karma serginin küratörlüğünü, fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan yapıyor.

Sergide; Atilla Ahmediye, Seda Akay, Melih Cengiz, Dinçer Dökümcü, Yusuf Dündar, Cihangir Eker, Merve Engin, Sinem Erman, Fehmican Gözüm, Ceren Gürkan, Nural İdrisoğlu, Ayşe İlokur, Özde Karadağ, Emre Keskin, Gizem Kızmaz, Buse Kök, Coşkun Meray, Yağız Berk Okan, Can Ortak, Serra Özsoy, Burak Özüer, Melike Saba Akım, Şeyma Emine Tamer ve Can Tanrıseven’nin eserleri yer alıyor.

Lomography, birçok kuralın .reddedildiği, beklenmedik sürprizler ile anlatımın zenginleştiği, farklı bir bakış açısı ile fotoğrafçıların kendilerini özgürce ifade ettiği yeni bir tat. Aynı zamanda dijital teknolojisinin getirdiği kolaylıklardan uzak, ciddi bir uğraş gerektiren analog fotoğrafçılıkta deneysel bir tarz. Teması kentte yaşam olan sergide, bu akımın tüm yaratıcılığı ve tutkusu ile üretilmiş, hayatın yaratıcı anlarını coşkulu, samimi ve dinamik ifade eden eserler görüyoruz.

Karma Sergi

Özde Karadağ

1990'da Ermenek'te doğdu. 2009 yılında babasının analog fotoğraf makinesini kullanarak fotoğraf çekmeye başladı. Aynı yıl Lomography ile tanıştı. Şu an Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde okuyor.

Dinçer Dökümcü

İstanbul doğumlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'nde öğrenci.

Can Ortak

Çanakkale'de doğdu. Boğaziçi üniversitesinden mezun oldu ve hayatını fotoğrafla dolduruyor.

Can Tanrıseven

18 temmuz 1980’de Bursa’da doğdu. 2006’da hobi olarak fotoğraf çekmeye başladı. 2008 den itibaren sadece analog fotoğraf makineleriyle fotoğraf çekiyor. 35 mm ve 120 formatta çeşitli fotoğraf makineleri kullanıyor. Fotoğraf filmlerinin banyo işlemlerini kendi yapıyor. 2010-2015 yılları arasında çeşitli amatör karma sergilere katıldı. 2015 yılında ise fotoğrafları İngiltere’deki analog fotoğraf dergisi Optiko Zine tarafından basıldı. Filmin dokusunun, dijital fotoğraflarda yakalanamadığını düşünüyor.

Burak Özüer

1989 yılında Rize’de doğdu. 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Şu an bir teknoloji firmasında yazılım departmanında çalışıyor. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yapıyor. Fotoğraf çekmeye lise yıllarında Zenit marka analog fotoğraf makinasıyla başladı. Film fotoğrafçılığında ışık-gölge dengesinin daha gerçekçi olduğunu düşünüyor. Görsel algının dolambaçlı halini “Çoklu Pozlama” tekniğiyle fotoğraflarına daha iyi yansıttığına inanıyor.

Merve Engin

1989'da İstanbul'da doğdu. 2007 yılında fotoğraf ile tanıştı ve 2010 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'nü kazandı. 2008 yılından bu yana sadece analog fotoğraf makineleriyle çekim yapıyor.

Melih Cengiz

1993 Nazilli doğumlu. 2011 yılından bu yana Hacettepe Üni. Aktuerya Bilimleri’nde okumakta. Halasının fotoğrafçılığa başlaması sayesinde yaklaşık 8 yıldır amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşmakta. Son 2 yıldır da analog fotoğraf makinesi ile çevre ve doğa fotoğrafları çekiyor. 

Cihangir Eker

1991 yılında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. 2010 yılında kazandığı Çukurova Üniversitesi - Resim Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamladı. 2011 yılında Etki Medya Reklam ve Tasarım şirketinde, 2013 yılında ise Hemogens Farma şirketinde grafik tasarımcı olarak işe başladı. 2014 yılında Çukurova Üniversitesi'nde Resim-İş Eğitimi Tezli Yüksek Lisans programına başladım. 2015 yılında Fırat Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümüne araştırma görevlisi olarak atandım.

Şeyma Emine Tamer

1989, Bursa doğumlu. Bursa - İstanbul - Yozgat arasında büyüdü. Lise eğitimini Bursa'da tamamlayıp, lisansını Marmara Üniversitesi'nde okudu ve iç senedir Avukatlık yapıyor. Bir senedir analog fotoğrafçılık ile uğraşıyor. Yeşili, oksijeni, ormanı, okumayı, yazmayı, gezmeyi ve görmeyi çok seviyor. 

Emre Keskin

1996 yılında İstanbul'da doğdu. 2014 yılında Sakarya Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimine başladı. Film fotoğrafçılığına, orta format eski bir rus fotoğraf makinesiyle başladı, sonrasında ise filmin emülsiyonlarına etki edecek çalışmalarda bulundu. 2014 yılında Lomography Gallery Store İstanbul'da 'Film Çorbası Workshop'u' verdi. Aynı yıl ilki düzenlenen Lomography Topluluk Sergisi'nde fotoğrafı yer aldı. 2015 yılında Sakarya Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü tarafından hazırlanan yarışmada 'Liya Kültür Sanat Ödülü'nü' almaya hak kazandı.

Melike Saba Akım

1984, İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” bölümünde tamamladı; aynı fakültenin “Sanat Tarihi” bölümünde yan dal eğitimi aldı. Yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi “Karşılaştırmalı Edebiyat” bölümünde yaptı ve tez aşamasının araştırma sürecini  Goldsmiths - University of London  ve Beckett International Foundation bünyesinde eş zamanlı olarak yürüttü. 2014 yılında Avrupa Birliği Sosyal Fonu ve University of Athens tarafından karşılanan katılım bursuyla Antik Yunan Tiyatrosu üzerine eğitim almak amacıyla Yunanistan’da bulundu. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sempozyumda bildiri sundu, ulusal ve uluslararası dergilerde yazıları yayımlandı. 2013 yılından bu yana doktora eğitimine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” bölümünde devam etmekte. 

Serra Özsoy

1998 yılında İstanbul’da doğdu. Halen devam ettiği Saint Joseph Fransız Lisesi’nde eğitim alırken Lomography ve analog fotoğrafçılıkla tanıştı. Babasının eski fotoğraf makinesi 72 model Yashica’yı kullanmaya başladı. Yeni yerler keşfetmeyi, gittiği her yere makinelerini de götürmeyi seviyor ve gördüklerini özellikle de analog fotoğraflar aracılığıyla paylaşıyor.

Buse Kök

1994'te, İstanbul'da doğdu ve hayatının 1 yılı dışında tüm zamanını burada geçirdi. 13 yaşında bulduğu bir Zenit 122 ile filme fotoğraf çekmeye başladı ve o günden beri bunun için çabalıyor. Şu an İstanbul Üniversitesi'nde Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı okuyor.

Atilla Ahmediye

1986’da Tahran İran’da dünyaya geldi. 1 yaşından beri İstanbul’da yaşamaktadır. Liseyi Özel Yıldız Koleji'nde bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. 2012 yılında analog fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladı. Şu an Kapıcıoğlu İnşaat firmasında İç Mimar ve Görselleştirme Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Sinem Erman

1989 yılında İstanbul'da doğdu. Pertevniyal Anadolu lisesinden sonra Istanbul Teknik Üniversitesi'nin İç Mimarlık Bölümünü bitirdi. Sonrasında Milano Domus Academy'nin yüksek lisans programını tamamladı. Üniversite hayatından bu yana analog fotografçılıkla ilgileniyor.

Gizem Kızmaz

1993'te Kocaeli'de doğdu. 2011 yılında dedesinin makinesiyle ilk fotoğraflarını çekmesinden bu yana analog fotoğrafçılıkla ilgileniyor. Bazen, filmin kimyasal yapısı itibariyle tanıdığı özgürlük alanından deneysel müdahalelerle yararlanıyor olsa da, kimi zaman sadece spontane bir bas-çek estetiğine ulaşmaya çalışıyor. 2012'den beri Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde öğrenciliğini sürdürüyor.

Nural İdrisoğlu

2011 yılından bu yana Lomography Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapan Nural İdrisoğlu, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında aldığı siyah & beyaz fotoğrafçılık ve karanlık oda dersleri ile başlayan fotoğrafçılık tutkusu, 2006 yılında Lomography ile tanışması ile farklı bir boyut kazandı. 30’un üzerinde analog fotoğraf makinesi olan Nural, Lomography’nin 10 Altın Kuralı’ndan, “Lomography hayatına karışmaz, onun bir parçası olur” kuralına sonuna kadar inanıyor.

Seda Akay

1994 yılında Antalya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde İşletme Bölümü'nde 3. sınıf öğrencisi. 4 senedir analog fotoğrafçılıkla ilgileniyor. Lomography'ye olan tutkusu, verdiği 'özgürlük' hissinden geliyor.