İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

ALEXANDER YAKIMCHUK

ALEXANDER YAKIMCHUK
İNANIYORUM - YAŞIYORUM

Kas. 1, 2017-Kas. 30, 2017

İNANIYORUM - YAŞIYORUM

Siyah beyaz fotoğraflar ile tanışmam 10 yaşında iken oldu. İlk fotoğraf makinem doğum günü hediyesi olarak aldığım bir Sovyet Smena 8mm idi. Arkasından filmler, karanlık oda ve basım aşamaları geldi. Çocukluğum ve gençlik günlerim bir fotoğraf makinesi ve siyah beyaz fotoğraflar içinde geçti. Fotoğrafın sihirsel bir şekilde kağıt üzerinde can bulması her zaman içimde bir yer edindi ve bu duygu büyüyerek tutku halini aldı. Fotoğraf sanatı hayatımın bir parçası oldu.

Bu yolculuğun başında beni en etkileyen isim Jaromir Funke’dir. Kendisinin dünya bakışı, benim yaratıcılık yönümün şekillenmesine birçok katkısı olmuştur. Jaromir’in duygularını, inancını ifade etme istegini hissettim.
Fotoğraf sanatı, içimdeki dünyanın güzelliğini bulmak için büyük bir güç ve istek oluşturdu. Hayatımın gücünü, enerjimi kendi iç kaynağımdan ve etrafımdaki dünyadan elde ediyorum. İnançlarımız dünyaya bakışımızı şekillendirir ve ruhsal dengemizi aramaya iter.

“Fotoğrafta kompozisyon ve içerik” eğitimlerim sırasında tam da öğrencilerimi bu konularda güçlendirmeye çalışırım. Temeli içinizde, inancınızda bulun diye tavsiye ederim. Böylece kendilerini anlamayı ve bu doğrultuda yönlenmeyi öğrenirler. Kendilerini en iyi şekilde nasıl ifade etmeleri gerektiğini anlarlar. Benim için hayatın güzelliği; hayatı hissetmek, arzu etmek ve dünyayı kendi iç sessizliğimi dinlerken sessizlikte görmek. Bütün bunları bulabilmek için kendi şehrim olan Karadeniz kıyısındaki Odessa’nın insanların selamlaşmalarını, şakalaşmalarını göstermek isterim. Burası benim şehrim, sokaklarına çıkarım. Hissetiğim, yaşadığım ve sevdiğim Odessa’ma, birbirine yabancı sevdiğim şehir, bana şükran ile kalbini açan ve benim de içimi açmama neden olan şehir. Sizi bu atmosfere dokunmanız ve ışığın yansıma dünyasının içine dalmanız için davet ediyorum. Hissetmeye ve içinizde bu görüntüyü bulmaya çalışın. Her bir çalışma bir yansıma, havayı dolduran ışık içinde kendini farketme denemesidir. Varlığınızı en iyi yansıtan görüntüyü bulmaya çalışın.

Sergi 2010-2017 yılları arasındaki çalışmaları içerir.

ALEXANDER YAKIMCHUK

1974 yılında doğdu
1984 yılında fotoğraf sanatı ile ilgilenmeye başladı
206 - 2017 yılları arasında fotoğraf tarihi ve geometrik kompozisyonun temelleri üzerine eğitim aldı
2015 yılından beri Fotoğrafta kompozisyon ve içerik, mekanda yaratıcılık konularında eğitim vermektedir.

Seçme sergileri

2015 "Beloved City-My conversation" - Odessa Ukrayna
2014 "City by the Sea" - Odessa Ukrayna
2014 "City by the Sea" - Krivoy Rog Ukrayna