İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

CEM TURGAY & TUNCER TUNÇ

CEM TURGAY & TUNCER TUNÇ
HAYALLER VE HEZEYANLAR

Mart 10, 2016-Nisan 13, 2016

HAYALLER VE HEZEYANLAR

Ozanın aşamasıdır yapıtı gönüldeşim
Görmüş, sezmiş onun düşlerini bile,
İnanın bana, insanın en gerçek deliliği
Düşte gösterir kendini
Her şiir, her ozanca işleyiş
Bir gerçek düş yorumundan başkası değil.
Hans Sachs

Visions and Delusions / Hayaller ve Hezeyanlar

İstanbul Fotoğraf Galerisi, Cem Turgay ve Tuncer Tunç'un “Hayaller ve Hezeyanlar” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 10 Mart – 13 Nisan tarihleri arası görülebilir.

Kurgusal kompozisyonları ile karşımıza çıkan iki sanatçı Cem Turgay ve Tuncer Tunç’un en belirgin ortak özelliği; işleri ile karanlık alanlara dokunmaları ve bizi de o alana davet etmeleri.

Günümüzde yaşanan trajediler, ekonomik ve politik sistemin dayatmaları sonucu ortaya çıkan yabancılaşma etkisini fotoğraflarına taşıyan her iki sanatçı eserlerinde düşlerini yorumlarken gerçekliği sorguluyor, korkularını, hezeyanlarını, travmalarını kışkırtıcı ve akılları meşgul eden bir biçimde ifade ediyorlar.

Cem Turgay’ın geleneksel güzellik algısına karşı durarak yaptığı ironik, grotesk fotoğraflar ile Tuncer Tunç’un geniş mekanlarda kullandığı küçük ama güçlü imgeler bizlere de yaşamı sorgulama cesareti aşılıyor.

Timurtaş Onan

CEM TURGAY & TUNCER TUNÇ

Cem Turgay İzmit’de doğdu. Babası fotoğraf sanatçısı Cemal Turgay’dan etkilendi. Londra’da buluna Croydon Technical Photography de okudu. Freelance olarak çalışmaları sürdürmekte.

Tuncer Tunç,1971 yılında Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi, makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. İlk sergisini Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Sergi Salonu’nda açtı. Fotoğraf alanında çeşitli ödülleri bulunmaktadır.