İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

ERHAN ŞERMET

ERHAN ŞERMET
DOĞAMIZ

Eki. 5, 2017-Eki. 28, 2017

DOĞAMIZ

Yaşadığımız hoyrat politik – ekonomik iklim içerisinde hayat damarımız doğa geri döndürülemez biçimde talan ediliyor. Fotoğraflarım böylesi bir talanı mümkün kılan algı dünyamızdan ipuçları derlemeyi amaçlıyor. İnsansız doğadaki insan izlerinin anlamsızlığında, yapay doğa manzaralarının sakilliğinde kültür iklimimizin eğretiliğinin ve yapmacıklıklarının izini sürmeye çalışıyorum.

Bakış açısına göre kendisini ‘eşrefi mahlukat’ ya da ‘kültür sahibi yegane canlı’ addederek dünya bahçesinin bahçıvanlığına soyunan insan için doğa nedir?

Cevap gökyüzü manzarasına boyanmış AVM tavanlarında, maden alanlarında toprağın üstüne atılmış eldivenlerde, bir şantiyenin tahta perdesinin üstüne gerilmiş manzara resminde ya da evlerinden çok da uzak olmayan yalın bir doğa parçasının üzerinde artık sadece turist olabilen ziyaretçilerin yabancılıklarında bulunabilir mi?

Fotoğraflarım bu alanlarda geziniyor, sonunda pişmanlık ve vazgeçişi bulmayı umarak.

ERHAN ŞERMET

Erhan Şermet 1968 yılında İstanbul’da doğdu.

İstanbul Lisesinde okuduğu yıllarda izci grubunun fotoğrafçılığını üstlendi. Herkes hazırolda dururken fotoğrafçının serbestçe hareket edebildiğini fark etmesi fotoğrafa olan ilgisini artırdı. AFS bursuyla ABD’de okuduğu yıl içerisinde fotoğraf ve karanlık oda dersleri aldı. Yıldız Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini bitirdi. İstanbul’da yaşıyor ve fotoğraf projeleri üretiyor.

Önemli Sergi, Çalışma ve Yayımlar:

- ‘Sınırlı – Limited’ Grup Sergisi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, 2016;

- ‘Parçalar – İşaretler’ Projesi , İstanbul Fotoğraf Müzesinde kişisel sergi ve kitap yayımı (ISBN 978-605-85148-0-5) – 2014;

- ‘Türkiye’den İzler’, Karma Sergi, 2. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali - Bursa , 2012;

- ‘İstanbul Yaz Sergisi’ Karma Sergi Royal Academy, Sanat Limanı –İstanbul, 2011;

- ‘İstanbul Aile Albümü’ isimli çalışması ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti – İstanbul çatısı altında gerçekleştirilen Fotoğraf Geçidi 2010 etkinliklerinde sergilendi, çeşitli şehirleri gezdi ve basıldı , 2009 - 2010;

- PhotoWorld Dergisi (Sayı:8), ‘İran’ Portfolyosu - İstanbul , 2008;

- ‘10.yıl sergisi “ b e n i m a d ı m a p e l ” “ j e m ’ a p p e l l e a p e l ”, Karma Sergi, Fransız Kültür Merkezi - İstanbul , 2008;

- ‘Hayatın Anlamı’ Projesi Fayda Ajans sponsorluğunda albüm olarak basıldı - 2007;

- ‘Natürmort’ – Açık Radyo tarafından düzenlenen Karma Sergi - İstanbul , 2006;

- ‘Komşu’ Karma Sergi, Galeri Apel – İstanbul, 2005;

- ‘Hayatın Anlamı’ Kişisel sergi; Fototrek Sergi Salonu - İstanbul , 2005;

- ‘Bağ3 – Şairin Bahçesi’ Karma Sergi, Galeri Apel - İstanbul, 2003;

- ‘Yaratıcılık ve Travma’ Karma Sergi, Lütfi Kırdar Kongre Salonu – İstanbul, 2003;

- ‘Hasat’ Karma Sergi, Galeri Apel – İstanbul, 2002;

- ‘Gençlik’ Karma Sergi, The British Council, - Ankara, 2001;

- Geniş Açı Dergisi, ‘Genç Soluklar’ özel sayısı (Sayı 20) – ‘İstanbul’da Erken Uyananlar’ projesi seçilerek yayınlandı - İstanbul, 2000;

- Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü - 2000;

- Fotoğraf Dergisi, Sayı 36, Siyah Beyaz İstanbul Portfolyosu - 2000.