İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

TOMEK SIKORA

TOMEK SIKORA
CHOPIN

Nisan 2, 2015-Mayıs 16, 2015

CHOPIN

Birbirinden farklı işlere imza atan Polonyalı fotoğraf sanatçısı Tomek Sikora'nın Chopin adlı sergisi 02 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde gerçekleşiyor.

Müzik tarihinin dehalarından Chopin için yapılmış en güzel projelerden biri olan bu fotoğraf sergisi, sanat tarihine de bir selam gönderiyor. Sergi Monet, Renoir, Sisley, Degas gibi empresyonizm akımının öncülerinin eserleriyle de bir yakınlık duygusu oluşturuyor. Empresyonizm; doğayı sadakatle resmeden, nesnelerin ışık karşısındaki görüntüsünden, belirli anlardaki ışığın etkisinden yararlanan keskin konturların ve titiz ayrıntıların görülmediği bir akımdır. Anlık görüntüler ve göz duyumculuğuna dayanan bu akım, Tomek Sikora'nın Chopin projesindeki fotoğraflarında karşımıza çıkıyor. Tomek Sikora, projesinin oluşumu konusunda müzisyenin yaptığı yolculuktan ilham aldığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

"Frederic Chopin bir posta arabasıyla ülkeyi gezdi, çünkü yavaş gezmek istedi. Bu şekilde doğanın mucizeleri, köylü barakalar içindeki insanları ve şarkı söyleyerek tarlada çalışan veya çamaşır asan kadınları gözlemleyebiliyordu. Bütün bunlar, duyarlı besteciye ilham vermiş; aynı zamanda kendisinin doğduğu yerin bir resmini oluşturmuş, gençliğin neşesini ve o anların endişesizliğini hatırlatmış. Çünkü yetişkinler için böyle neşeli ve kaygısız anlar, sorumluluklar ve hayal kırıklıkları sayesinde kaybolmakta. Ben de onun yaptığı gibi Polonya’yı geziyorum ve büyüleyici kimliğimizi belirleyen her neyse onu yakalamaya çalışıyorum. Bu tatlı ve heyecan verici resimler, gittikçe yoğunlaşan bir güç ile hayal gücümüzü işgal ediyor."

Zaman zaman fotoğraf sanatçıları başka sanat dalları ve akımlarından faydalanarak projeler üretir. Tomek Sikora'nın "empresyonist fotoğraflar" olarak da tanımlayacağımız projesi,Chopin'in 1829 - 1830 yılları arasında taşrayı gezerek verdiği bir dizi konserden ilham aldı. Taşraya, benzer bir yolculuk yapan fotoğrafçı, müzisyenin seyahatini tekrarladı. Frederic Chopin'in müziği ve Tomek Sikora'nın fotoğrafları, izleyicilere nostaljik bir seyahat yapma imkanı sağlıyor.

Küratör
Cengiz Kahraman

Sergi İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

TOMEK SIKORA

Annesi ressam, babası heykeltıraş olan Tomek Sikora, Polonya'nın Varşova kentinde dünyaya geldi. Tiyatro ve film afişleri alanında çalışmaları da olan sanatçı, 1972 yılında haftalık Varşova Illustrated dergisinde 10 yıl süreyle foto muhabiri olarak çalıştı. Stüdyo ve reklam fotoğrafçılığı alanında başarılı çalışmalar yaptı.

1980 yılında "Albüm" ve "Alice Harikalar Dünyası'nda" isimli iki büyük projesini Paris Pompidou Merkezi'nde bulunan Modern Sanat Müzesi'nde, Gençlik Bienali kapsamında tanıttı.

1982 yılında Melbourne'deki Victorian Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde fotoğraf atölyeleri düzenlemek üzere Avustralya'ya gitti ve bir fotoğraf stüdyosu kurdu. Birçok defa fotoğrafçılıkta yaratıcılık konusunda ödül aldı. Sayısı 57'yi bulan kitaplarının düzenli olarak sınırlı sayıda baskıları yapılıyor. Sanatçı kapsamlı sergiler de düzenlemeye devam ediyor. Çok sayıda çalışması olan sanatçının son projeleri şunlardır: 7 yılda hazırladığı "Paris Sokakları'nın 213 km altında" isimli 390 sayfalık bir albüm, ayrıca "Dört Mevsim", "Bir yıl Geçti" ve "İstanbul – Sokak Fotoğrafçılığı" isimli albümler.

Tomek Sikora, bağımsız fotoğrafçılığı birçok ülkede tanıtan Homeless Galerisi'nin kurucusudur. 2002 yılından beri, Varşova'nın çeşitli fotoğrafçılık okullarında ve üniversitelerde fotoğraf dersleri vermektedir.

2006 yılından beri, Moving Photopgraphy isimli bir dizi yürüten Tomek Sikora, dizi kapsamında animasyonlu fotoğrafçılığa dayanarak kısa filmler üretiyor.