İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

KARMA SERGİ

KARMA SERGİ
BORDERLINE

Mayıs 5, 2017-Haz. 10, 2017

BORDERLINE

İstanbul Fotoğraf Galerisi şimdiye kadar sunumlarını gerçekleştirdiği genç fotoğrafçıları, yeni dönem üretimlerini paylaşacakları “Borderline” adlı sergide bir araya getirdi.

Sergide; M. Cevahir Akbaş, Yasin Akgül, Aslı Çelikel, Bekir Dindar, Dinçer Dökümcü, Çağdaş Erdoğan, Mehveş Leliç, Nazlı Tuhera Moral, Can Tanrıseven, İsmail Tarhan, Furkan Temir ve Erdem Varol’un eserleri yer almakta.
Küratörlüğünü Sennur Onan’ın yaptığı serginin açılışı 5 Mayıs Cuma günü gerçekleşicek. 10 Haziran tarihine kadar görülebilir.

M. Cevahir Akbaş “Dilemma” serisinde kendi zihnine bilinçli bir şekilde türlü hafıza oyunları oynayarak kendine ait olmayan hatıraları kendi hatıralarına dönüştürüyor. Bilinmeyen bir döneme tanıklık eden fotoğrafların ilk karşılaşma anında ona vurucu gelen tüm detaylarını, bize göstermek istediği şekilde yeniden sınırlandırıyor. Böylelikle bir başkasının anısına müdahil oluyor.

Yasin Akgül sergiye, iç savaş sırasında tamamen yıkılmış bir kent olan Kobane’yi anlattığı bir fotoğraf serisiyle katılıyor. 2015 yılına ait fotoğraflarda keskin nişancılardan korunmak için sokaklara asılan perdeleri konu almış.

Aslı Çelikel’in içinde çok fazla öğe barındırmayan, sadelik ve nesnelliğin ön planda olduğu, renk ve grafik düzenlemenin önemsendiği fotoğraf seçkisini göreceğiz.

Bekir Dindar, 10 yıl önce eğlenceli bir yaz gecesinin sabahında Ada’ya yüzmeye giden ve başlarına beklenmedik bir kaza geldiğinde hayatları değişen bir arkadaş grubunun bu aslında hiç bitmemiş gecesini konu alan "Ada" projesinden fotoğraflar ile sergide yer alıyor.

Dinçer Dökümcü’nün fotoğraf ve resim gibi iki farklı disiplini bir arada kullandığı eserlerinde derin bir hüzün ve karamsarlık görüyoruz. Eserlerini yorumlarken, "bir çocuğun dünyaya gelmemişken sahip olduğu özgürlüğü istediğini, ancak her geçen gün daha da büyüyüp, karadeliğe dönüşen yaşam karşısında sistemin bize sağladığı sanal mutluluklara razı olduğunu ve yaşadığını" ifade ediyor.

Çağdaş Erdoğan, ekonomik ve inançsal sınıflara uyarlanarak uygulanan kentsel dönüşüm uygulamaları ile siyasi baskılar sonucu ötekileştirilen insanların sığınağı olan gettolarda yaptığı projelerden Night Blind'a ait bir fotoğraf ile sergide yer alıyor.

Mehveş Leliç “Bir” serisinden dört fotoğrafla sergide yer alyor. Mehveş fotoğraflarında fotoğrafın nesnelerinin çevresiyle ilişkisini tekillik ve zaman üzerinden incelerken, bu nesneler arasında gerçeklik karşıtı, hatta biraz kurgusal bir ilişki yaratıyor.

Nasıl onlarca insan raporlarda ve ölüm belgelerinde birer sayıya dönüşüyorsa ben de mekanlarımı hiçliğe; karakterlerimi boşluğa, birer hayalete çeviriyorum, diyor sergide yer alan “Hiç kimse, hiçbir yerde” adlı çalışması hakkında Nazlı Tuhera Moral.

Can Tanrısever, "Yaşam çok vaktimizi alıyor, fotoğraf ölümlülerin envanteridir," diye özetliyor pinhole makina ile çektiği fotoğraflardan oluşan sidpa bardo başlıklı serisini.

Kentin karmaşasından kaçmaya çalışan bireyler, ruhsal dengesini muhafaza etmek için kendisine sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak zorundadır. Ancak şehri göz hizasından takip ederlerse maruz kaldıkları şeyler buna pek de olanak vermez. İsmail Tarhan yer-gök çalışmasıyla bu özgür bireylere özel bir yer yaratmış.

Furkan Temir farklı anlatım biçimleri kullanarak başkalaştırdığı insan bedenini konu alan siyah beyaz fotoğraf ile sergiye katılıyor.

Sergideki son isim Erdem Varol'un Edgar Allan Poe'ye adadığı "Bir rüyayı paylaşıyor gibiyiz" serisi, gündelik deneyimler ve hisler üzerinden okunabilecek bir görsel günlük.

KARMA SERGİ

M:CEVAHİR AKBAŞ

1985 İstanbul doğumlu olup, 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Fotoğraf bölümüne başlamış ve eğitimine devam etmektedir. Kavramsal Çalışmalar ve Sosyal belgesel konularında İstanbul’un güncel meselelerine odaklanarak projeler üretmektedir.

Eğitim

2013- … MSGSÜ, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf

Seçilmiş Kişisel Sergiler / Selected Solo Exhibitions

2017, Patika , Mamut Art Project ’17
2017, Hunter series, Lions Yeni Arayışlar Yarışması 1. lik ödülü
2016, Tutanaktır. serisi / Minutes of Hearing series, Cosmos Arles Book 2016
2016, Kent Patikaları, Bursafotofest 2016
2016, İstanbul Express Ways, 1. İstanbul Photobook Festivali, Dummy Award Short List Finalist

YASİN AKGÜL

1990 yılında Mardin’de doğdu 2007 yılında fotoğrafa başladı. 4 yıldır belgesel ve haber fotoğrafı çekiyor. Marmara GSF fotoğraf bölümünde son sınıf öğrencisi.

ASLI ÇELİKEL

1988 yılında Ankara'da doğan Aslı Çelikel 2006’da Antalya Anadolu Turizm Meslek Lisesinden mezun oldu. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesinden mezun olup gerçekleştirmek istediği kariyer için Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümüne girdi. 2012 yılında TRT Belgeselde ‘Modanın Yüzyılı’ adlı belgesel programında fotoğraf ve video editörü olarak çalıştı. Mim sanat merkezinde temel fotoğraf üzerine gönüllü eğitmenlik yaptı. Okul dönemi boyunca başta, Pera Museum, Istanbul: Connecting the Dots olmak üzere Tüyap Artist Uluslararası Sanat Fuarı gibi karma sergiler katıldı. 2014 yılında proje birincisi olarak mezun oldu. Akdeniz Üniversitesi’nde Behice Başak Öz’ün ‘’Türkiye’de toplumsal cinsiyet bağlamında kadın sanatçılar ve kadın kimliklerinin güncel sanatta yansımaları ‘’ konulu tezinde ‘’kimlik ve iktidar’’
bağlamında iki çalışması yer aldı. Berlin’de Michelle Kliem’ın yazmakta olduğu 2016’te yayınlanan „Turkish protest culture on the example of the gezi park protests in Summer 2013“ konulu tezinde ‘’ Occupygezi in Istanbul ‘’ fotoğraf çalışmaları yer aldı. Kasım 2013 ‘ten beri devam eden ve 5 fotoğrafçı ile oluşturduğu 17:00 / 5 PM projesinde yer alan Aslı Çelikel, büyüyerek ilerleyen proje kapsamında fotoğraf çalışmalarını sürdürmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde fotoğraf alanında yüksek lisansı kazanan Aslı Çelikel şuan reklam sektöründe yardımcı yönetmenlik, Krank Photograpy’de fotoğrafçı olarak kariyerine devam etmektedir.

BEKİR DİNDAR

İstanbul da doğdu. Bahçeşehir Üniversitesi Elektronik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde Lisans Eğitimini tamamladı. Çalışma hayatı ve amatör fotoğrafla geçen 4 yılın ardından fotoğraf'ı yaşamının tam ortasına koymuş ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümüne, hala devam etmekte olan eğitimine başlamıştır.

Kent ve kent yaşamına dayalı gözlemelere dair belgesel fotoğraf çalışmalarıyla ilgili olan Bekir Dindar'ın düzenlediği bireysel, katıldığı bir çok karma sergi ve projeler bulunmaktadır.

DİNÇER DÖKÜMCÜ

1982 yılında İstanbul da doğdu. Mali müşavir. 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotoğraf Bölümü’nde eğitime başladı. 2015 yılında finans alanındaki kariyerini bıraktı ve fotoğraf bölümünde öğrenime devam etti. Fakat ekonomik sebepler nedeniyle okulunu dondurarak mesleğine dönmek zorunda kaldı Şu an finans alanında çalışmaktadır. Fotoğrafın dışında resim ve heykel disiplinleriyle ilgilenmektedir. 2015 yılından beri İstanbul Fotoğraf Galerisi’nin sürekli sanatçısı ve 2017 yılında itibaren de Lebriz com ve Lebriz art solutions’un üye sanatçısıdır.

SERGİLER & SÖYLEŞİLER

2017, Genç Etkinlik 7: "Ayna Ayna Söyle Bana: Biz gerçekten Ayrı Mıyız?" Sergisi, İstanbul.(Katılım: Resim)
2017, Sanata Bi Yer, İstanbul. (Katılım : Resim)
2016, Paris Photo : Polycopies Photo Book, Paris, Fransa. (Katılım: Fotoğraf Kitabı)
2016, Artist Sanat Fuarı “Umulmadık Topraklar”. (Katılım: Fotoğraf Kitabı)
2016, Fotoİstanbul Fotoğraf Festivali, Fotoğraf Ayı kapsamında İstanbul Fotoğraf Galeri'sinde ''Limited'' sergisi. (Katılım: Fotoğraf)
2016, Fotoğraf Vakfı 3.Belgesel Fotoğraf Günleri Salt Galata Kitaplı Sohbetler, Dead End adlı kitabımın söyleşisi. (Katılım: Kitap Söyleşisi)
2016, Cosmos Arles Books /Edition 2 - A Digital Tradition. Arles, France. (Katılım: Fotoğraf Kitabı)
2016, FUAM Istanbul Photobook Festival / İstanbul Fotokitap Festivali, (Katılım: Fotoğraf Kitabı)
2015, Lomographic Touches, Karma Sergi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, (Katılım: Fotoğraf)
2015, Fotoİstanbul Everyday Project, (Katılım: Fotoğraf)
2015, İstanbul Fotoğraf Galerisi, Fotoğrafa Genç Bakış (Katılım: Portfolyo Sunumu ve Söyleşi)

ÇAĞDAŞ ERDOĞAN

1992'de Muşta doğdu. Haber ve uzun soluklu fotoğraf hikayeleri hazırlıyor. Çoğunluklu olarak ortadoğu ve Türkiye'de azınlıklar üzerine çalışıyor. Fotoğrafları Newyork Times, The Guardian, Der Spıegel başta olmak üzere bir çok uluslar arası dergi ve gazetede yayınlandı. Yurt içi ve yurt dışı bir çok kişisel sergi açtı ve karma sergilerde yer aldı.

MEHVEŞ LELİÇ

Mehves Leliç (d. 1990, Istanbul), Robert Kolej ve Şikago Üniversitesi’ni bitirdikten sonra National Geographic, GEO, Turkish Daily News ve People’s Daily China’nın da içinde bulunduğu pek çok yayın için fotoğrafçı olarak çalıştı. 2013’te Magnum Fotoğraf Ajansı’nda Abbas’ın belgesel fotoğrafçılığı çalıştayına kabul edildi. Aynı yıl National Geographic Society’nin Genç Kaşifler Bursu’nu kazandı ve bu burs ile Balkanlar’daki Bektaşi tarikatını fotoğrafladı. 2014’te Catherine Edelman Gallery’nin başlattığı Şikago Projesi’ne seçildi. 2015’te Türk Kültür Vakfı’nın Sanatçı Bursu’nu aldı ve bununla Fransa’da bulunan Fourwinds Atelier’de bir sanatçı rezidansına katıldı. 2016’da Dubai Emerging Artist Award ve Amerika’da bulunan Luminarts Foundation’un görsel sanatlar ödüllerinin finalistleri arasında yer aldı. Akbank Genc Sanatcilar Odulu'nun finalistlerinden ve Nisan ayinda gerceklesecek Mamut Art Project 2017 sanatcilarindan biri. Museum of Contemporary Art Chicago'da egitmen sanatci olarak calisiyor. Halen Istanbul ve Şikago’da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

NAZLI TUHERA MORAL

Mimar Sanan Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünden dereceyle mezun olan Moral, okulunda yüksek lisans programına devam etmektedir.Şu an İstanbul'da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Katıldığı Bazı Sergiler

YTÜ Sanat Tasarım Fakültesi ’Atölye Doğaçlama' 2012
MÜGSF Sergi ‘ Senin Rengin Ne? ‘ 2013
Barbaros Meydanı, Sergileme ‘İstanbul Fotoğraf Festivali ‘ 2014
Pera Müzesi ‘ Bring Your Own Beamer ‘ 2015
Tophane-i Amire , Sergi ‘Odadan Odaya‘ 2015
SVAF ‘Shumen Video Art Festival ‘ 2015
Gallery Synthesis ‘ Destroy! Neglect! Aggrandize! ‘ Sofya , 2015
FotoIstanbul ‘ Tek Kanal Dijital Video Gösterim ‘ 2015
Photobook MasterClass,' Marcus Schaden & Frederic Lezmi ' FUAM , 2016
Istanbul Photobook Festival 'On the Otherside' 2016
Istanbul Photobook Festival 'Hakkımda Kısa Bir Hikaye' 2016
TUYAP Artist 2016 ' On the Otherside ' 2016
FotoIstanbul ' On the Otherside ' 2016
Paris Photo Festival ' Policopies ', Paris, 2016
The Photography Festival ' Les Rencontres d'Arles ' Cosmos Arles Books ' 2016
Bursa Fotoğraf Festivali, 2016
Photocitizens International Photography Festival ' 2016

CAN TANRISEVER

2008 yılında, 35 mm ve 120 mm fotoğraf makineleriyle çekim ve kendi fotoğraf banyo proseslerini yapmaya başladı. Pinhole fotoğrafçılık ile ilgili çalışmalar yaptı. Çeşitli amatör karma sergilere katıldı. 2015 yılında fotoğrafları İngilteredeki analog fotoğraf dergisi Optiko Zine tarafından basıldı.

instagram:https://www.instagram.com/can_tnrsvn/

Sergiler;

lomografik dokunuşlar -İstanbul Fotoğraf Galerisi - karma sergi - 15.10.2015-10.11.2015
dadaizmir - fotoistanbul 2016 - Ortaköy Yetimhanesi - 01.10.2016-30.10.2016
dadaizmir - dünya sanat günü 2017 - Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi/İzmir - 05.04.2017 - 25.04.2017

İSMAİL TARHAN

1988 yılında İstanbul / Kadıköy'de doğdu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümüne girmeye hak kazandı.2008 yılından beri ilgilendiği fotoğraf sanatı ile ilgili çeşitli karma sergilere ve kolektif çalışmalara katılmıştır. 2015’in Nisan ayında ilk kişisel sergisi olan "çocukça şeyler" i açtı. Sektörel anlamda 2009 yılından beri konser fotoğrafçılığı, kültür-sanat dergileri için röportaj fotoğrafçılığı ve sanat objeleri röprodüksiyon çekimi gibi işler yapmaktadır. 2016 yılında yaptığı “Muaf” isimli projesi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde diploma projeleri arasından 1. seçilmiştir.

FURKAN TEMİR

Furkan Temir, 1995 yılında Türkiyenin doğusunda küçük bir kasabada doğdu. Çocukluk yıllarını burada geçirdikten sonra; eğitim almak istediği sinema alanında Şehir Universitesinden kazandığı bursla Istanbula geldi. Eş zamanlı olarak photojournaslism ile ilgilenmeye başladı. Universitenin ilk senesinde yaptığı projeler için yurt içi ve yurt dışında pek çok yere seyahatler gerçekleştirdi ve çektiği fotoğraflar The Guardian, Time, Stern, Paris Match gibi uluslar arası basında kendine yer buldu. Aynı sırada Islamic State’ ten kaçarak ülkelerinde yada ülkelerinin dışında mülteci olarak yaşayan insanlarla ilgili bir long-term projeye başladı. Bu proje için Suriye ve Irak’a çeşitli seyahatler de bulundu. 17 yaşındayken fotoğraf çekmek için gittiği Suriye sınırında yapmak istediği işin bu olduğuna kesinlikle karar verdi. Bunların bir sonucu olarak okuluna devam edemediği için ilk senesinde okuldan atıldı ve başka bir okula geçmek zorunda kaldı. Halen mültecilerle ilgili çalışması için fotoğraf ve videolar çekmekte aynı zamanda da kişisel storylerine de devam ediyor; özellikle azınlıklar, Ortadoğu ve yaşadığı coğrafya üzerine çalışmalar yapmak istiyor.

ERDEM VAROL

1988 İstanbul doğumlu olan Erdem VAROL, üniversite yıllarında bir anlatma biçimi olarak fotoğrafı yeniden keşfetti. 2013 yılında, üretimlerini ortaklaştırma ve dayanışma fikriyle bir araya gelen arkadaşlarıyla beraber Mahzen Photos kolektifini kurdu. Bireysel ve kolektif çalışmalarını sürdürmektedir.