İstanbul Fotoğraf Galerisi

GEÇMİŞ SERGİ

İstanbul Fotoğraf Galerisi şehrin sanatsal anlamda en harekeli bölgesi olan Beyoğlu’nda, nitelikli eserlere yer vermek ve fotoğraf sanatını ve sanatçılarını toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla sergiler düzenlemektedir.

Usta fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, genç kuşak temsilciler ve birlikte üretme yolunda biraraya gelmiş kollektif oluşumların da kendi işlerini sunabilecekleri bağımsız bir sanat alanı olmayı hedeflemektedir.

HAŞİM AYGÜN

HAŞİM AYGÜN
BAŞLANGIÇ

Haz. 29, 2016-Tem. 23, 2016

BAŞLANGIÇ

İstanbul Fotoğraf Galerisi 29 Haziran – 20 Temmuz tarihleri arasında genç fotoğraf sanatçısı Haşim Aygün’ün Başlangıç adlı sergisini sunuyor.

Sergide birbirine etkiler zinciri ile bağlı üç farklı çalışma görmekteyiz. Başlangıç olarak kadın ve erkek bedenlerinin tüm cinsel kimliklerinden sıyrılarak, bulundukları ortamın sesiz doğal nesneleri haline dönüştüğünü görüyoruz. Sanatçı vucutları fotoğrafın merkezine alarak birer heykele dönüştürüyor. Seride bulunan diğer fotoğraflarda ise değişen kentsellik süreçte, ekonomik işlevini ve üretime katkısını tamamlamış mekânların fiziksel varlığında yaşama dair izlerini keşfediyor, yüzeylerde gezinerek “var ve yok” oluşunu gözlemliyoruz. Son olarak büyük boşlukların içinde yer alan imgeler ile süreklilik içinde küçük molalar verip, rahatlıyoruz.

Sergide bulunan eserlerin baskıları, alternatif tekniklerinden “Van Dyke “ güneş baskısı olarak da bilinen yöntemle gerçekleştirmiştir.

HAŞİM AYGÜN

25 Şubat 1987’de Adana’da doğdu. 2000 li yılların ortalarında fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başladı. Okuldan çok fotoğrafa zaman ayırdığı için 2007 de başladığı lisans eğitimini 2014 de tamamlayabildi. Üniversite bitince askere gitti ve askerlik görevini de fotoğrafçı olarak tamamladı. Üniversite yıllarında fotoğraf kulübü başkanlığı yaptı. Birçok ders verdi. 2010 yılında Retrograf Fotoğraf Atölyesini kurdu. Analog fotoğrafçılık ve karanlık oda dersleri verdi. 2014 yılında Stüdyo Lucida’yı kurdu kendi çalışmalarını gerçekleştirdi. 2015 Kasım ayından itibaren İstanbul'da yaşıyor.