İstanbul Fotoğraf Galerisi

ŽELJKO KOPROLČEC

Zagreb'de (Hırvatistan) doğdu. Reklam fotoğrafçığına artististik boyut kazandırarak alışılmışın dışında fotoğraflar üretmektedir. Kariyerine gazeteci olarak başladı. Önde gelen bir yayın evi için sinema ve sahne sahne sanatları konularında yazılar yazdığı dönemde reklam fotoğrafçılığına olan ilgisini keşfetti. Paris, Roma ve Münihte çalışarak konusunda uzmanlaştı. Daha sonra Zagreb de şu anda çalışmakta olduğu stüdyosunu açtı. Profesyonel fotoğrafçılık kariyeri süresince moda ve kozmetik firmalarının satış departmanları ile çalıştı. Daha sonra bunları ünlülerin yaşamları ile Avrupa’nın tanınmış plak firmaları takip etti. “Vogue” ve “Graphis dergileri ile çalıştı.

Profesyonel reklam fotoğrafçılığının yanı sıra sanat fotoğrafı dalında nü, portre ve retro art deco tarzında fotoğraflar üretmektedir.

Bir çok defa yurtiçi ve yurtdışında karma sergilere katılmış, kişisel sergiler açmıştır. Ulusal ve uluslararası bir çok ödülü bulunmakta ve fotoğrafları New York'ta bulunan Modern Sanat Müzesi'nin (MoMA) koleksiyonunda yer almaktadır.