İstanbul Fotoğraf Galerisi

MEHVEŞ LELİÇ

Mehves Leliç (d. 1990, Istanbul), Robert Kolej ve Şikago Üniversitesi’ni bitirdikten sonra National Geographic, GEO, Turkish Daily News ve People’s Daily China’nın da içinde bulunduğu pek çok yayın için fotoğrafçı olarak çalıştı. 2013’te Magnum Fotoğraf Ajansı’nda Abbas’ın belgesel fotoğrafçılığı çalıştayına kabul edildi. Aynı yıl National Geographic Society’nin Genç Kaşifler Bursu’nu kazandı ve bu burs ile Balkanlar’daki Bektaşi tarikatını fotoğrafladı. 2014’te Catherine Edelman Gallery’nin başlattığı Şikago Projesi’ne seçildi. 2015’te Türk Kültür Vakfı’nın Sanatçı Bursu’nu aldı ve bununla Fransa’da bulunan Fourwinds Atelier’de bir sanatçı rezidansına katıldı. 2016’da Dubai Emerging Artist Award ve Amerika’da bulunan Luminarts Foundation’un görsel sanatlar ödüllerinin finalistleri arasında yer aldı. Halen Istanbul ve Şikago’da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Fotoğraf serileri hakkında kısa bilgiler.

Ex-terra

Ex-terra serisi, fotoğrafın semantik doğasını inceliyor ve bir içselleştirme yolculuğunu konu alıyor. Fotoğrafın nesnesi bir projektör aracılığıyla değişime uğrayarak sanatçının stüdyosu içerisinde bir aynaya yansıyor. Böylelikle ilk imgeden son ürüne kadar pek çok kez ortam ve form değiştiriyor. Bu değişim, fotoğrafın içinde ve dışındaki pek çok içsel ve dışsal katmana bir gönderme. Dışsalı bu şekilde içselleştirmek imgeyi kişiselleştiriyor ve gerçekliğin ağırlığını üstünden kaldırıyor. Bir yandan da ampul, masa ve duvar gibi nötr objelere göndermeler taşıyarak paylaştığımız dışsal gerçeklikten çok uzaklaşmıyor.

Bir

Bu seri, fotoğrafların nesnelerinin çevreleriyle ilişkilerini iki işlev üzerinden inceliyor: tekillik ve zaman. Fotoğraflar, objeleri zamanda ardışık veya uzak noktalarda inceleyerek aralarında gerçeklik karşıtı, hatta biraz kurgusal bir ilişki yaratıyor. Böylelikle geniş ve kalabalık dış mekan fotoğraflarını, tamamen sanatçının yarattığı şiirsel bir anlatım içinde görüyoruz. Bu anlatımda nesneler yalnız ve tekilleşmiş durumda. Bu hal de zamandaki hareketlerini niteliyor.

Partum

Bu seri, kızımın doğumunun getirdiği yalnızlaşma ve aramızdaki bağ ile ilgili. Çoğunluğu objeler, alışkanlıklar ve tekrarlanan hareketler üzerinden anlatılan bu anne-kız ilişkisi, evimizdeki iç dünya ve dışarıdaki dünya arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Annelik ve ev içi yaşamda hem sevgi, hem de ağır bir yalnızlık var. Sevgiyle gelen tanışıklık, geniş ve sabit boş alanların yanı sıra, dolaylı aile görüntüleriyle zenginleştiriliyor.