İstanbul Fotoğraf Galerisi

IMRE SZABÓ

1956 yılında Mokrin’de dünyaya geldi. Kikinda’da liseyi tamamladıktan sonra Belgrad'daki Filoloji Fakültesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı.

1974 yılından bu yana 200’ün üzerinde karma ve bireysel sergide yer almıştır. 2009 yılında, içinde Belgrad ve Prag’da yapılan sergileri barındıran “Applied Nostalgia” projesinin yanı sıra “Yunan Kültür Vakfı” tarafından düzenlenen “Balkanlar'da Işık ve Gölgeler” adlı sergide de Sırbistanı on fotoğraf ile temsil etmiştir.

1989 yılından bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya karar verdiği 1995 yılına kadar” lustrovana politika”ve,kısa süreyle “Politika”.“interview” ve Nin adlı gazete ve haftalıkdergilerin editörlüğünü yapmıştır.

Daha sonra “Danas” gazetesinde fotoğraf editörü olarak çalışmış, haftalık “Blic News” ve aynı zamanda “Fonet” ajansı ve Status dergisinde de görev almıştır. Fotoğrafları birçok Yugoslav gazetesi, monograf, katalog ve yayının yanı sıra (Stern, Focus, Spiegel, Mond, Lexpress, Time, Newsweek, Herald Tribune, Le Nouvelle Observateur…) gibi dünyanın birçok saygın dergisinde de basılmıştır.

1985 yılından bu yana ULUPUDS üyesidir. Günümüzde bağımsız sanatçı olarak çalışmaktadır.