İstanbul Fotoğraf Galerisi

İLKNUR CAN

3 Aralık 1978 Bilecik doğumluyum. Uzun süre çeşitli bankalarda çalışmış olup 2015 Haziran ayı itibariyle freelance çalışmaya devam etmekteyim. Daha çok ipone ile ürettiğim işler çeşitli mecralarda yayınlandı. Bunlardan biri de LensCulture’dır. 2014 yılında H-Art Collective oluşumuna dahil oldum. Halen H-Art Collective olarak ve bireysel olarak çalışmalarıma devam etmekteyim.

Katıldığım Festivaller

Indian Photography Festival /Hyderabad 2015
(iPhone street photography Cuba)

Fotoİstanbul 2015
(Everyday Turkey Project)

H-Art Collective

H-artcollective sokak fotoğrafçılığı alanında mobil araçlarla üretim yapan kollektif bir fotoğraf oluşumudur. 2014 yılında, bu alanda birlikte üretme, dayanışma ve ortak projeler oluşturma amacıyla bir araya gelen fotoğrafçılar tarafından kurulmuştur.

Fotoğraf çeken mobil cihazlar fotoğrafın sınırlarını ve yönünü değiştirerek yeni bir akım yaratmıştır. Mobil Fotoğraf sürekli etkileyici bir üretim ile beslenen, giderek büyüyen küresel bir harekete dönüşmüş ve tüm fotoğraf hareketlerinin yanında yerini almayı başarmıştır. Ayrıca mobil cihazların kolayca ve herkes tarafından kullanılması sadece belli kişiler tarafından üretilen fotoğrafın herkes tarafından üretilmesine olanak sağlamıştır. Fotoğraf çekme eyleminin tabana yayılması, çok fazla fotoğraf üretilerek imaj çöplüğü oluşturmakla birlikte, fotoğraf alanında yeni yaklaşımların ve deneysel çalışmaların ortaya çıkmasına imkan vermiştir. Sokakta fotoğraf çekilmesinin mobil araçlarla icra edilmesi, fotoğraftaki zaman ve mekan öğelerini değiştirmiş, fotoğrafın daha da zenginleşmesini sağlamıştır. H-art Collective, bu alanda icra edilecek özgün çalışmaların ve deneysel yaklaşımların peşindedir. Kollektif, yeni fotoğrafçılarla büyümeyi hedefleyerek, mobil sokak fotoğrafçılığı alanında yenilikçi çalışmalara imza atmayı ve bu deneyimleri diğer fotoğrafçılarla paylaşmayı amaçlamaktadır.