İstanbul Fotoğraf Galerisi

ETKİNLİKLER

İstanbul Fotoğraf Galerisi yıl boyunca yaşayan bir sanat ortamı yaratmak için birçok etkinliğe ev sahibi yapacaktır. Bu kapsamda Galeri’de; sergiler, yerli-yabancı konuk sanatçı söyleşileri, fotoğraf ve film gösterimleri, kitap lansmanları, imza günleri ve genç kuşak sanatçıların da kendi işlerini sundukları “Fotoğrafa Genç Bakış” etkinlik serisi ile fotoğraf severlere yönelik birçok etkinlik düzenlenecektir.

ALBERTO MODIANO

SUNUM & SÖYLEŞİ
ZAMAN VE MEKAN İÇİNDE MUSEVİLİK
ALBERTO MODIANO

Tarih & Saat: Eki. 28, 2016, 7:30 ö.s.

ZAMAN VE MEKAN İÇİNDE MUSEVİLİK

Alberto Modiano’nun üç yıllık bir çalışması sonucu gerçekleştirdiği “Zaman ve Mekan içinde Musevilik”,

Dünyanın ilk tek tanrılı dini olan Museviliğin, günümüz Türkiye’sinde örf adetleri ile uygulanış biçimini fotoğraf sanatı dili ile aktarmaktır.

27 yıllık fotoğraf geçmişinin son 10 yılı İstanbul Musevi Cemaatinin dini ritüellerini fotoğraflamakla geçmiştir. Bir fotoğrafçı ve bir görsel tarihçi gözü ile, İstanbul’da Musevilik dinini uygulanışını fotoğraflamak geleceğe bırakabilecek önemli miras çalışmalardan birisi olarak yorumlanabilir.

‘Zaman ve Mekan içinde Musevilik’ sergisi, İstanbul’da yaşayan Yahudilerin dini uygulamalarını nasıl gerçekleştirdikleri konusunda akıllarında oluşan yanlış izlenimlerin doğrulanmasını sağlıyor; Musevilik hakkında daha doğru bilgilerle donatılmasına hizmet ediyor.

Türk kültüründen etkilenen ve etkileşen kültürlerden, azınlıkların dini uygulamalarını geniş topluma yansıtmak, öğretmek ve belgelemektir. Dünyanın ilk tek tanrılı dini olan Museviliğin, günden güne nüfusu azalan İstanbul Yahudi Cemaati içinde uygulanışını belgelemek, gelecek kuşaklara kalacak önemli bir çalışmadır.

ALBERTO MODIANO

Alberto Modiano, 1960 yılında İstanbul doğdu. 1979’da fotoğraf hayatına başlayan Modiano, 1985 yılında dernek etkinliklerine katılarak çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ayrıca 1987–1990 yılları arasında İFSAK Yayın Biriminde yayın ve araştırma çalışmalarında bulundu. Muhtelif sergiler açan Alberto Modiano saydam gösteriler düzenledi. 1995–1996 dönemi İFSAK Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı görevini üstlenen Modiano, BASAF ve FOTOGEN üyesi, İFSAK onursal üyesidir. Halen fotoğraf eğitmenliği ve düğün fotoğrafçılığı da yapmakta olan Alberto Modiano, fotoğraflı edebiyat öyküleri yazmaktadır.

www.albertomodiano.com