İstanbul Fotoğraf Galerisi

ETKİNLİKLER

İstanbul Fotoğraf Galerisi yıl boyunca yaşayan bir sanat ortamı yaratmak için birçok etkinliğe ev sahibi yapacaktır. Bu kapsamda Galeri’de; sergiler, yerli-yabancı konuk sanatçı söyleşileri, fotoğraf ve film gösterimleri, kitap lansmanları, imza günleri ve genç kuşak sanatçıların da kendi işlerini sundukları “Fotoğrafa Genç Bakış” etkinlik serisi ile fotoğraf severlere yönelik birçok etkinlik düzenlenecektir.

YÜCEL ZORLU

GÖSTERİ & SÖYLEŞİ
KÜÇÜK SURİYE
YÜCEL ZORLU

Tarih & Saat: Nisan 3, 2015, 7:30 ö.s.

KÜÇÜK SURİYE

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Resmi kaynakların son verilerine göre Türkiye’nin sınır ve büyük kentlerinde ki göçmen nüfusu 1 milyon 850 bin civarında. Bu rakamın kayıt dışı mültecilerle beraber 2 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının bir bölümü çadır kentler olarak bilinen kamplarda, büyük bir bölümü ise sınır ve metropol kentler de yaşıyor.

İstanbul’da ki Küçük Pazar semti Suriyeli mültecilerin kamp dışında yoğun olarak yaşadığı bölgelerin başında geliyor. İş bulma ümidi ile büyük kentlere geldiklerini belirten mültecilerin bir bölümü kayıt dışı ve ucuz iş gücü olarak çalışıyor. Düzenli bir gelirleri olmayan mülteciler barınma ve beslenme problemleri yaşıyor. Genel olarak, sığınmacı nüfus, günlük temel ihtiyaçlarının karşılanması için çok büyük ölçüde yerel halkın, kamu kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve uluslararası yardım kurumlarının desteğine ihtiyaç duyuyor.

Yücel Zorlu // Agence Le Journal

YÜCEL ZORLU

1981 yılında İstanbul'da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 2001 yılında başladı. Profesyonel fotoğraf çalışmalarına kurucusu olduğu Zorlu Fotoğraf Ajansında, belgesel ve sanatsal çalışmalarına ise Agence Le Journal bünyesinde devam etmektedir.

yucelzorlu.com // zorluphotoagency.com // agencelejournal.com

Kişisel Sergiler
2007 / Çağrışım / Oda Kule Sanat Galerisi
2010 / Bekleyiş / İFSAK
2011 / Bekleyiş / Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Karma Sergiler
2013 / Kayıt / Mixer Gallery

Kitaplar
2010 / Dün Bugün İstanbul
2011 / Seyri İstanbul

Karma Kitaplar
Oyuncular / Eczacıbaşı Yayınları
İstanbul / Eczacıbaşı Yayınları
İFSAK 50. Yıl / İFSAK Yayınları