İstanbul Fotoğraf Galerisi

ETKİNLİKLER

İstanbul Fotoğraf Galerisi yıl boyunca yaşayan bir sanat ortamı yaratmak için birçok etkinliğe ev sahibi yapacaktır. Bu kapsamda Galeri’de; sergiler, yerli-yabancı konuk sanatçı söyleşileri, fotoğraf ve film gösterimleri, kitap lansmanları, imza günleri ve genç kuşak sanatçıların da kendi işlerini sundukları “Fotoğrafa Genç Bakış” etkinlik serisi ile fotoğraf severlere yönelik birçok etkinlik düzenlenecektir.

ŞEVKET ŞAHİNTAŞ

GÖSTERİ & SÖYLEŞİ
GECENİN ÖTEKİ YÜZÜ
ŞEVKET ŞAHİNTAŞ

Tarih & Saat: Mart 6, 2015, 7:30 ö.s.

GECENİN ÖTEKİ YÜZÜ

Şevket Şahintaş, taksi şoförü olarak çalıştığı gece vardiyalarında İstanbul sokaklarının gerçekliğini ve acımasızlığını fotoğraf ve video ile belgeledi. Yaklaşık beş yıl süren bu çalışmanın fotoğraflarını söyleşi eşliğinde gösterimini gerçekleştirecektir.

Karanlığın çökmesiyle çöp toplayıcıları, evsizler, gece işçileri, fahişeler ve travestiler varlıklarını sürdürebilmek için Beyoğlu’nun sokaklarında toplumun varlıklı kalanlarını aramak için aralarına karışır.

Gece İstanbul üzerinde yaptığı gezintilerde Şahintaş kamerasının flaşıyla anları, mimikleri ve gecenin karanlığında saklanan yüzleri ve gecenin karanlık noktasındaki gizli habersizliği yakalar. Reklam kampanyalarının ışıklı panolarına karşılık bu kişiler reklam kampanyaların temalarına karşı karanlık birer gölge gibi dururlar.

ŞEVKET ŞAHİNTAŞ

1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına bir şeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinesi alarak çekmeye başladı. 6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü. Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu.

Wikipedia istatistiklerine göre dünyada en çok aratılan 4 Türkiyeli fotoğrafçıdan biri oldu.