İstanbul Fotoğraf Galerisi

ETKİNLİKLER

İstanbul Fotoğraf Galerisi yıl boyunca yaşayan bir sanat ortamı yaratmak için birçok etkinliğe ev sahibi yapacaktır. Bu kapsamda Galeri’de; sergiler, yerli-yabancı konuk sanatçı söyleşileri, fotoğraf ve film gösterimleri, kitap lansmanları, imza günleri ve genç kuşak sanatçıların da kendi işlerini sundukları “Fotoğrafa Genç Bakış” etkinlik serisi ile fotoğraf severlere yönelik birçok etkinlik düzenlenecektir.

ALPTEKİN BALOĞLU

SUNUM & SÖYLEŞİ
DENİZİ ANLAMAK
ALPTEKİN BALOĞLU

Tarih & Saat: Mayıs 13, 2016, 7:30 ö.s.

DENİZİ ANLAMAK

Sualtı Fotoğrafının sadece Türkiye'de değil dünyada da önemli temsilcilerinden biri olan Alptekin Baloğlu ile “Denizden Boğaziçi” ve “Denizin Sırları” adlı projeleri ile denizi anlamak üzerine bir söyleşi gerçekleştireceğiz.

Bir balığın gözünden İstanbul’a baktığında neler görüyor?
Doğu illerimizde denizle hiç tanışmamış 27.000 çocuğa denizi nasıl tanıttı?
Fotoğraflar ve şaşırtıcı bilgiler eşliğinde sizler de denizi daha yakından tanıyacaksınız.

ALPTEKİN BALOĞLU

Bursa doğumlu, sualtı Fotoğrafçısı Alptekin Baloğlu, mimarlık eğitimi almış, A4 Ofset’in ortağı olarak basım sektöründe çalışmaktadır. 1994 yılından beri sualtında fotoğraf çekmektedir. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 60’ın üzerinde ödülü bulunan Alptekin Baloğlu, 2005 yılında İspanya'da yapılan ve Türkiye'nin ilk kez katıldığı “10. Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında” 25 ülkeden 50 fotoğrafçının arasından, balık kategorisinde Altın madalya almıştır. Baloğlu'nun 1999 yılında yayınladığı "Sualtından Yansımalar" adındaki ilk kitabı, sualtı yaşamının fotoğraflarla tanıtıldığı ilk Türkçe kitaptır. 2003 yılında yayınan “Sualtının Yıldızları” adlı kitabı ile Fransa'da yapılan 30. Dünya Sualtı Görüntüleme Festivali'nde “Dünyanın En İyi Sualtı Kitabı” ödülünü kazanarak bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, Malezya'da yapılan “Celebrate the Sea” Festivali'nde de “Denizlerin En İyi Kitabı” ödülünü de almıştır.

Yıllardır üzerinde çalıştığı “İstanbul'un Sualtı Yaşamı” adındaki projesini 2006 yılında hayata geçiren Alptekin Baloğlu İki kıtayı birleştiren İstanbul'un, gizemli sualtı yaşamını ilk kez belgelemiş ve bir kitap, belgesl film ve Taksim meydanında açtığı sergi ile milyonlarca kişiyle paylaşmıştır. “Bir Balığın Gözünden” İstanbul’a farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağladığı “Denizden Boğaziçi” adlı fotoğraflarını ilk kez 2009’da paylaşmış ve aynı adlı kitabını yayınlamıştır . Bu fotoğraflar ile hem Türkiye’de hem de Fransa’da bir çok ödül kazanmıştır. Güney Kore’de yapılan EXPO’da Türkiye pavyonunda ülkemizin tanıtımında bu fotoğraflar da kullanılmıştır. Şimdi aynı konseptte çektiği fotoğraflar ile tüm Türkiye’yi gezerek “Bir Balığın Gözünden Türkiye” adlı projesi için çalışmaktadır.

Deniz sevdalısı aradaşlarıyla gittiği dalış gezilerinde çektiği fotoğraflardan oluşan, “Bir Zamanlar: Kızıldeniz, Maldivler, Raja Ampat, Tayland” adında 4 kitap yayınlamıştır.

Özellikle çocuklara denizleri tanıtmak ve korumalarını sağlamak için “Denizin Sırları” adında bir sosyal sorumluluk projesi sayesinde Doğu Anadolu’daki 26.000 çocuğa bedava kitap yollanmasını sağlayıp onları denizle tanıştırmıştır.

Bodrum’da yapılan Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası’nda ülkemizi jüri olarak temsil etmiştir. Tokyo’da yapılan Nikon Uluslararası Fotoğraf yarışmasına davet edilen ilk Türk fotoğrafçısıdır. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliklerine katılmaya devam etmektedir. Avrupa Birliği’nin davetiyle Belçika’da 3D sergi açmıştır. Fransa, Almanya, Rusya, İspanya, Belçika ve Türkiye’de sergiler açmıştır.

Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize, Galapagos Adaları, Endonezya, Filipinler, Fransa, İspanya, Güney Afrika ve Türkiye'de sualtı fotoğraf çekmiştir.

www.alptekinbaloglu.com
www.denizinsirlari.org