İstanbul Fotoğraf Galerisi

BASIN ODASI

İstanbul Fotoğraf Galerisi hakkında yapılacak haber ve duyurularda kullanılacak yazılı ve görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

YAŞAMIN AYNASINDA SERGİSİ

Sunan: IMRE SZABÓ

Görselleri linkten indirebilirsiniz. http://we.tl/FcLZ3W8tTy

Yaşamın Aynasında / Imre Szabo
Fotoğraf Sergisi

19 Aralık 2015 – 13 Ocak 2016
Açılış: 19 Aralık Cumartesi 17.30

Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sokak N:8/1 Beyoğlu/İstanbul
Salı’dan Cumartesi’ye hergün saat 11.30 - 19.00 arası

Imre Szabo, İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde.

Belgrad’ta yaşayan Macar asıllı Sırp fotoğraf sanatçısı Imre Szabo Yaşamın Aynasında adlı fotoğraf sergisi ile 19 Aralık – 13 Ocak tarihleri arasında istanbul Fotoğraf galerisinde izleyicilerle buluşuyor.. Balkan fotoğrafının önemli temsilcilerinden olan sanatçı sergide , ışık ve gölge kullanımı ile desteklenen insan hikayelerinin yanı sıra ünlü Guca Nefesli Sazlar Festivali ve İç savaş dönemi fotoğraflarından oluşan bir seçki sunuyor.
Serginin küratörlüğünü Timurtaş Onan yapıyor.

Yaşamın Aynasında
"Işık ve gölgeler" ile oynarım zira ben bir fotoğrafçıyım ve “ışıkla çizmenin” tek yolu bu iki unsur ile oynamaktır. “Normal” yaşamımda basın fotoğrafçısı olmama rağmen, herhangi bir baskı altında kalmadan, sadece kendi ruhum için de sürekli fotoğraf çekmeye çalışırım. Sadece sahneye bakar ve deklanşöre basarım. Sonuç buna değecektir. Tüm bu fotoğraflar yaşamımızın aynasından yansımalardır.

Tüm zamanların sorusu – Nereye Gidiyoruz? Foto muhabiri olarak Belgrad’da geçirdiği uzun yıllar sonunda Imre Szabó tarafından ortaya konmuş bir sorudur. Sayısız görüntü, olay ve insan hikayeleri yıllar boyu ruhuna işlenmiş. Yaşamındaki bu dramatik deneyimlerin baskısını hafifletmek için, hiçbir baskı altında kalmadan, iyimserlikle yoğurulmuş olumlu bir bakış açısıyla “ışık ve gölge” ile bir oyun oynamaktadır. Hayal dünyamız gerçekliği mi yansıtır veya yaşamın acımasızlığı ile başa çıkmak için bize yardımcı olan bir soyut kavrammıdır? Masumiyetimizi korumak ve geçmişteki hataları affetmek için büyücülere ve sihirbazlara ihtiyaç duyarmıyız? Imre Szabó’nun fotoğrafları dingin ve çocuksu bir masumiyet ile nefes almaktadır. Ancak emin olabiliriz ki onun ruhunun derinliklerinde ebedi soru Nereye Gidiyoruz? henüz cevaplanmamış olarak durmaktadır.

Biyografi
1956 yılında Mokrin’de dünyaya geldi. Kikinda’da liseyi tamamladıktan sonra Belgrad'daki Filoloji Fakültesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı.

1974 yılından bu yana 200’ün üzerinde karma ve bireysel sergide yer almıştır. 2009 yılında, içinde Belgrad ve Prag’da yapılan sergileri barındıran “Applied Nostalgia” projesinin yanı sıra “Yunan Kültür Vakfı” tarafından düzenlenen “Balkanlar'da Işık ve Gölgeler” adlı sergide de Sırbistanı on fotoğraf ile temsil etmiştir.

1989 yılından bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya karar verdiği 1995 yılına kadar” lustrovana politika”ve,kısa süreyle “Politika”.“interview” ve Nin adlı gazete ve haftalıkdergilerin editörlüğünü yapmıştır.

Daha sonra “Danas” gazetesinde fotoğraf editörü olarak çalışmış, haftalık “Blic News” ve aynı zamanda “Fonet” ajansı ve Status dergisinde de görev almıştır. Fotoğrafları birçok Yugoslav gazetesi, monograf, katalog ve yayının yanı sıra (Stern, Focus, Spiegel, Mond, Lexpress, Time, Newsweek, Herald Tribune, Le Nouvelle Observateur…) gibi dünyanın birçok saygın dergisinde de basılmıştır.

1985 yılından bu yana ULUPUDS üyesidir. Günümüzde bağımsız sanatçı olarak çalışmaktadır.