İstanbul Fotoğraf Galerisi

BASIN ODASI

İstanbul Fotoğraf Galerisi hakkında yapılacak haber ve duyurularda kullanılacak yazılı ve görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

S’YOMKA

Sunan: KEMAL CENGİZKAN

Söyleşi ve Kitap İmzası

27 Mart 2015 Cuma, Saat: 19.30

Galata Fotoğrafhanesi tarafından yayınlanan fotoğraf sanatçısı Kemal Cengizkan’ın S’YOMKA isimli fotoğraf albümü üzerine söyleşi ve kitap imzası.

“Amu Derya’nın kollarından olan Pyanj nehri, bazı yerlerde genişleyip durularak akıyor, Afganistan ile sınırı çiziyordu. Hala iç savaş izlerine rastlanılan bölge muhteşem Pamir dağlarının uzantısı olan sarp ve vahşi bir doğaya sahipti. Çıplak tepeler arasındaki düzlük alanlarda, kimileri yeşillikler içinde küçük köyler vardı. Sovyetler Birliği döneminin yatırımlarıyla elektrik ve su sağlanmış, eğitim hizmetleri getirilmişti. İnsanlar hoşgörülü, sevecen ve misafirperverdi. Heryerde olduğu gibi çocuklar fotoğrafçıya ilgi gösteriyordu; ben fotoğraf çekerken onların ‘syomkaaa!’, ‘syomkaaa!’ diye seslenişleri kulağımda kaldı. Ne anlama geldiğini sonradan öğrendim; ‘fotoğraf çekmek’ ve ‘ateş etmek’ anlamına gelen bu sözcük projenin de adı oldu.”

KEMAL CENGİZKAN

1950 Ankara doğumlu, inşaat mühendisi.
Fotografa 1968 yılında başladı. İlk kişisel sergisi olan “İngiltere’den İnsan Görüntüleri”ni 1977 yılında Ankara’da açtı;. Aynı yıl Ankara Fotograf Sanatçıları Derneği’ne (AFSAD) katıldı. 1986 yılına kadar dernek yönetiminde bulundu, dernek yayını olan FOTOGRAF dergisi’nin hazırlanmasında, derneğin sergi ve gösterilerinde yer aldı. Fotograf alanındaki hizmetleri nedeniyle FIAP tarafından ESFIAP unvanı verildi (1985). Almanya’da kurulu bulunan Kooperative für Fotografie (KfF) grubuna katıldı (1999), sergilerinde yer aldı.
Kemal Cengizkan Fotograf Vakfı’nın kurucularından olup ilk başkanıdır (2004).
İçkalpakçı Çıkmazı / Bir Sokağın Monografisi (Dora Günel ile birlikte, 2002) ve S’YOMKA / Pyanj Kıyısından Fotoğraflar (2014) isimli yayınlanmış iki fotoğraf albümü bulunmaktadır.

Kontak: Sennur Çevik Onan
0530 952 79 73 – 0212 237 36 52
info@istanbul-fotografgalerisi.com

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi
Tel Sok. N:8/2 Beyoğlu-İstanbul