İstanbul Fotoğraf Galerisi

BASIN ODASI

İstanbul Fotoğraf Galerisi hakkında yapılacak haber ve duyurularda kullanılacak yazılı ve görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

GECENİN ÖTEKİ YÜZÜ

Sunan: ŞEVKET ŞAHİNTAŞ

Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi

06 Mart 2015 Cuma, Saat: 19.30

Şevket Şahintaş, taksi şoförü olarak çalıştığı gece vardiyalarında İstanbul sokaklarının gerçekliğini ve acımasızlığını fotoğraf ve video ile belgeledi. Yaklaşık beş yıl süren bu çalışmasını 06 Mart 2015 Cuma akşamı fotoğrafseverlerle bir söyleşi eşliğinde gerçekleştirecektir.

Karanlığın çökmesiyle çöp toplayıcıları, evsizler, gece işçileri, fahişeler ve travestiler varlıklarını sürdürebilmek için Beyoğlu’nun sokaklarında toplumun varlıklı kalanlarını aramak için aralarına karışır.

Gece İstanbul üzerinde yaptığı gezintilerde Şahintaş kamerasının flaşıyla anları, mimikleri ve gecenin karanlığında saklanan yüzleri ve gecenin karanlık noktasındaki gizli habersizliği yakalar. Reklam kampanyalarının ışıklı panolarına karşılık bu kişiler reklam kampanyaların temalarına karşı karanlık birer gölge gibi dururlar.

ŞEVKET ŞAHİNTAŞ

1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına bir şeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinesi alarak çekmeye başladı. 6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü. Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu.

Wikipedia istatistiklerine göre dünyada en çok aratılan 4 Türkiyeli fotoğrafçıdan biri oldu..

Kontak: Sennur Çevik Onan
0530 952 79 73 – 0212 237 36 52
info@istanbul-fotografgalerisi.com

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi
Tel Sok. N:8/2 Beyoğlu-İstanbul