İstanbul Fotoğraf Galerisi

BASIN ODASI

İstanbul Fotoğraf Galerisi hakkında yapılacak haber ve duyurularda kullanılacak yazılı ve görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

DÜNYEVİ HİKAYELER

Sunan: SADIK DEMİRÖZ

Dünyevi Hikayeler / Sadık Demiröz
Fotoğraf Sergisi

20 Ocak – 20 Şubat 2016
İstanbul Fotoğraf Galerisi

Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sokak N:8/1 Beyoğlu/İstanbul T: 0212 237 36 52
Salı’dan Cumartesi’ye hergün saat 11.30 - 19.00 arası

Fotoğraf sanatının önemli isimlerinden Sadık Demiröz Dünyevi Hikayeler adlı fotoğraf sergisi ile 20 Ocak - 20 Şubat tarihleri arasında istanbul Fotoğraf Galerisinde izleyicilerle buluşuyor. Sanatçı bu sergisinde manipulasyon tekniği ile fotoğrafın nesnel gerçekliğini kullanarak ürettiği eserlerle gerçeklik kavramlarını sorguluyor.

Dünyevi Hikayeler
Gerçeküstü görüntüler elde etmek için, hayatın yansıması diyebileceğimiz “ fotoğrafik gerçekliği ” bir malzeme olarak kullanıyorum. Benim anlayışıma göre, fotoğrafik görüntüler, yaşamda yaptığım bağlantılar, tecrübe kazandığım birliktelikler ve yaşadığım ilişkilerimin bir görsel kolleksiyonudur. Fotoğraf görsel olarak, bilinçli yada bilinç dışı, karmaşık, soyut ve düşünsel kavramları ifade edebilir. Surrealism, Popart, Postmodernism, gibi sanat akımları, Marsel Dushamp, Andy Warhol, Starn Twins, Joel Peter Witkin, Mehmet Siyah Kalem, Yunus Emre gibi sanatçılar benim gelişim sürecime büyük etkileri olmuştur. Benim sanatsal görüşüm insan tecrübelerini vurgular. İlgili yada ilgisiz görüntüleri katmanlar oluşturarak birleştirmek zihnimde var olan soyut gerçekleri oluşturmama olanak sağlar. Fotoğraflarımı yalnızlık ve izolasyon duygularını ifade etmek için kullanırım. Ayrıca konunun mizahi yada üzücü taraflarınıda göstermeye çalışırım. Fotoğraf hayatın gerçeklerini bir ayna gibi yansıtabilir fakat unutmayalım ki keşfedeceğimiz kendi dünyamız bildiğimiz bize öğretilen gerçeklerden daha gerçek olabilir.