İstanbul Fotoğraf Galerisi

BASIN ODASI

İstanbul Fotoğraf Galerisi hakkında yapılacak haber ve duyurularda kullanılacak yazılı ve görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

2 FİLM BİRDEN TARLABAŞI

Sunan: TİMURTAŞ ONAN, ERDEM VAROL, KEREM PEKİN

Fotoğraf ve Belgesel Film Gösterisi

10 Mart 2015 Salı, Saat: 19.30

Tarlabaşı’nda Neler Oluyor belgesel filmi ve Tarlabaşı “Rant Çıkmazı” adlı fotoğraf gösterisi. Kentsel dönüşüm sürecinde burada yaşayan insanların yaşamlarına dair iki çalışma.

Tarlabaşında neler oluyor?, kentsel dönüşüm projesi kapsamında ihaleye sunulan Tarlabaşı sakinleri ile yüzyüze röportajlardan oluşmakta Toplum tarafından suç yuvası olarak bilinen ya da suçun bilerek pompalandığı Tarlabaşı’nın gerçek yüzünü göstermekte.

Tarlabaşı “Rant Çıkmazı”: 2011-2012 yıllarında Tarlabaşında yaptığımız kayıtları, kentsel dönüşüm adı altında; --kültür, tarih, zaman, mekân gözetmeksizin- yapılan kentsel sürgünün bölgede uygulanacağının belirginleşmesinden sonra önümüzdeki kuşaklara eski Tarlabaşını gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla aktarabilmek; bölgede birbiri içerisine geçmiş onlarca katmanı anlayabilmek ve bu katmanlarda varolan insanların Tarlabaşına/ mevcut hayatlarına ve yıkıma dair düşüncelerini aktarabilmek temelinden hareketle 2012 yılında bir projeye dönüştürmeye karar verdik.

ERDEM VAROL

1988 İstanbul doğumlu olan Erdem VAROL, üniversite yıllarında John BERGER kitaplarıyla, bir anlatma biçimi olarak fotoğrafı yeniden keşfetti. Sosyal belgesel fotoğrafın öncelikli amacının anlamak olduğunu düşünerek, 2011 yılından bu yana kolektif sosyal belgesel projeler ve sokak fotoğrafları üretmektedir.

KEREM PEKİN
1970 yılında İstanbulda doğdum. Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümünden mezunum. 2010 yılından beri fotoğrafla etkin olarak ilgileniyorum. Belgesel projeler ve sokak fotoğrafları üretiyorum. Erdem Varol’la birlikte “Tarlabaşı Rant Çıkmazı”, “Kırklar Cemi” ve bireysel olarak “Cumartesi Anneleri” serilerini tamamladım. 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümünü bitirdim.
TİMURTAŞ ONAN
Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Timurtaş Onan, İstanbul’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. 25 yıldır profesyonel olarak çalışan Timurtaş Onan, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katıldı, sergiler açtı. 40 ın üzerinde ödülü var,ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı.
Filmografisi
Sokak Çocukları - 2007 (Beylikdüzü Kısa Film Festivali - en iyi belgesel, Akbank Kısa Film Festivali - mansiyon ve PAM Kısa Film Festivali-en iyi 2. belgesel ödüllerini kazanmıştır),
Tarlabaşı’nda Neler Oluyor? - 2008
Hayali Tacettin Diker - 2009
Kramp - 2010
Tarihi Yarımada/Yansımalar – 2010 (İFSAK Kısa Film Yarışması Mansiyon ödülü)
Geziyi Hatırlamak - 2014 8.İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent filmleri Festivali Belgesel Dalı Birincilik Ödülü.

Kontak: Sennur Çevik Onan
0530 952 79 73 – 0212 237 36 52
info@istanbul-fotografgalerisi.com

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi
Tel Sok. N:8/2 Beyoğlu-İstanbul